Anasayfa / Genel / Tarihi faiz artışı yapılan Avrupa’da aktarım mekanizması tekliyor

Tarihi faiz artışı yapılan Avrupa’da aktarım mekanizması tekliyor

Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek için yıllardır düzenlediği tahvil alımları, son sert faiz artışının etkisini özellikle kısa vadeli faizlerde azaltacak bir ortam yarattı.

Commerzbank verisine göre kısa vadeli finansman için kullanılan ve repo piyasasında Alman devlet tahviline karşılık temin edilen nakdin faizi AMB’nin 75 puanlık faiz artışından bu yana sadece 57 baz puan tırmandı.

Bu durum yıllardır süregelen tahvil alımlarıyla piyasaya aşırı nakit pompalanmasının bir semptomu olarak görülüyor.

Ayrıca AMB para politikası aktarım mekanizmasının pürüzsüz olmadığını ve büyük ölçekli faiz artışlarının istenen etkiyi yapamayabileceğine işaret ediyor. Commerzbank Stratejisti Michael Leister, “Bozuk, denk olmayan bir geçiş etkisi ciddi bir endişe kaynağı. Repo piyasalarındaki son gelişmeler ECB tarafından gelebilecek başka bir müdahale riskini artırıyor” yorumunu yaptı.

Commerzbank’a göre kısa vadeli fonlamadaki bu faiz farkı Fransız ve İtalyan tahvillerinin kullanılmasında da geçerli olabilir.

AMB ise piyasa beklentilerini yansıtması açısından euro kısa vadeli faizi (euro short-term rate-ESRT) önemsiyor. ESRT faizleri AMB’nin 75 baz puanlık faiz artışını neredeyse tamamen fiyatlamış durumda.

Diğer Haber

SPK’dan Avrupakent GYO’nun halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin halka arzını onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir