Anasayfa / Ekonomi / Ticaretin “S” hali

Ticaretin “S” hali

Hatırlar mısınız televizyonlarda ürün satışı yapılan programlar hatta uydu kanalları vardı. Bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim. Bütün gün o ürün senin bu ürün benim anlatırlardı. Sürekli “sınırlı sayıda” olan bu ürünleri almanız için sizi gaza getirmeye çalışırlardı. Telefonlara sarılır gayet iptidai koşullarda alışveriş yapılırdı. Ben hiç yapmadım ama çok etkili olduklarını biliyorum. Müşteri mağduriyetleri, olumsuz hikâyeler buraya yazmakla bitmez. Çok kötü deneyimler olduğunu haber bültenlerine çıkan mağdurların hikâyelerinden biliyoruz. Uydu kullanmadığım için hâlâ devam edip etmediklerini bilmiyorum. Teknolojinin gelişmesi, e-ticaretin olumlu anlamda patlamasıyla bittiklerini varsayabiliriz. Hâlâ aktif bir iki tane kanal kaldıysa da onlarda yakında kapanırlar.

O dönemin sonlarında TV’lerde skeçlere bile konu olan 100 TL’ye 5 kavanoz bal hikâyelerini bilmeyeniniz yoktur. TV marketing alanında zirve diyebiliriz. Dolandırıcılığın belgesi olan yayınlara rağmen uzun süre içinde ne olduğunu bilmediğimiz bal süsü verilmiş binlerce satış yapıldı bu memlekette.

Teknoloji gelişti, insanların dijitale olan inançları artmaya başladı ve dönemimizin en büyük salgını Covid-19 salgını ile e-Ticaret tüm dünyada uçuşa geçti. Temassız yaşamın tetiklediği bu çılgınlık dünya ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörü oluverdi. Özellikle ülkemizde berbat olan kargo, lojistik hizmetlerinin inanılmaz büyümesine ve yakın tarihlerine kıyasla düzelmesine sebep olan bu salgın ürünü gerçekten çok önemli eşiklerin çok hızlı atanmasına yardım etti. Çok boyutlu bu evrilme pek çok alanda da farklı yansımalar oluşturdu. Bunlardan en çok dikkat çeken satıcıyla alıcı arasında aracıların ortadan kalkması oldu diyebiliriz. Bu işini iyi yapanların önünü açtı, büyümelerine ve iyi bir gelir elde etmelerine olanak tanıdı. Normal şartlarda Anadolu’nun ücra bir köşesinde kendi halinde bir işletme iken, bir anda Türkiye’ye mal yetiştirmeye çalışan ulusal bir üreticiye dönüştürdü.

Teknoloji, küçük işletmelere bireysel üreticilere; dev grup şirketler, zincir mağazalar ile rekabet eder hale gelme şansı verdi. Hatta bu alanda pek çok satın almaların olduğunu da biliyoruz. Dev şirketler bu küçük şirketleri bünyelerine katarak pastayı paylaşmak istemedi. Aslında baktığınızda bu küçük işletmeler için bir fırsat anlamına da gelmiş oldu. Bir anda milyonlu rakamlarla işletmelerini satma şansına sahip oldular. Sahiplerinin hayal bile edemeyeceği bütçelerle şirketlerini devretmiş oldular. Tabi kendi işlerine devam etmeyi tercih eden ve halen ilk sahibinin olan şirketlerde varlıklarını sürdürmekte. Burada önemli dört nokta var. Birincisi ürün kalitesi, ikincisi güvenilir ödeme sistemi, üçüncüsü sağlıklı bir şekilde ürünün müşteriye ulaştırılması, son olarak iyi ve güvenilir tanıtım, reklam faaliyetleri. Bu dörtlüyü doğru yapan e-Ticaret konusunda başarıya ulaşıyor. Son günlerde pek çok haber görmüşsünüzdür… ‘Kimlik bilgileri çalındı, şifreler, kredi kart bilgileri çalındı’ haberleri çok sık duyuluyor. İşte işletmelerin bu alanı çok iyi korumak görevleri. Bunu beceremeyenler, yanlış kullananlar başarıya ulaşamıyor.

S-Ticaret kavramı Çin’de ortaya çıktı. Sosyal medya üzerinden yapılan satışlara verilen isim S-Ticaret, sosyal ticaret diyebiliriz. iyzico ve Dogma Alares geçen hafta bir rapor yayımladı. Bu rapor çok kapsamlı burada tamamını anlatmak mümkün değil ancak; tamamını teknosafari.net sitemize koyarım oradan incelersiniz. Raporda benim en çok dikkatimi çeken başlık S-Ticaret başlığı oldu. 2021 yılında e-ticaret yüzde 53 mobil cihazlar üzerinden yapılmış. 2022 ve sonrasında bu oranın katlanarak büyüyeceğini öngörmek çok zor değil. Cep telefonları ile alışveriş yapıyoruz evet, sadece alışveriş mi? Hayır tabii ki. Türkiye’de 60 milyon kullanıcı her gün üç saatini sosyal medyada geçiriyor. Akıllı telefon kullanan kişilerin yüzde 98,5’i sosyal medya kullandığını söylüyor. Hâl böyle olunca ticaret de ona göre şekilleniyor. Çin bu alanda dünya birincisi. Biz de büyük potansiyele sahip ülkelerdeniz. Her ne kadar zamlar, döviz kurları, vergiler belimizi bükse de, ucuz ürün kovaladığımız yer yine dijital dünya.

Influencer üzerinden ürün tanıtımı ve satışı ilerleyen dönemde artarak devam edecek. Burada bir karar verilmek zorunda. Influencer olanlar ve dijital içerik üreticileri birbirinden ayrılmak durumunda. Marketing TV içerik üreticileri artık influencer; programcılar ise dijital içerik üreticileri olacak. İçerik üreticileri içeriklerine sponsor, reklam alacak. Influencer pozisyonunda olanlar anlaştıkları her ürünü tanıtacak, satışa döndürmeye çalışacak. Influencer canlı yayınları, yarışmaları, çekilişlerı Çin’de çok ciddi ilgi görüyormuş. Bizde farklı olacağını düşünmüyorum. Son olarak bir handikap var tabii. Influencer pozisyonuna gelenler önce kendilerine güzel konseptler bularak içerik üreticiliği yaptılar. Sonra o kadar çok ürün tanıtmaya başladılar ki içerik üretecek zamanları kalmadı. Mevcut influencer stokumuz bitince yenilerine ihtiyaç olacak. O zaman dijital içerik üreticilerinden influencer olmaya karar vermeyenler çok olursa bu alanda bir kıtlık olabilir. Şaka yapıyorum tabii ki merak etmeyin kıtlık olmaz. Bakalım bu heyecanlı geçiş dönemi bize neler gösterecek.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Teknoloji devi Tencent, Tesla’nın rakibi ile anlaştı

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio ve teknoloji devi Tencent, otonom sürüş ve yüksek çözünürlüklü haritalama dahil olmak üzere bazı alanlarda birlikte çalışacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.