Anasayfa / Ekonomi / “Turizmde yatırım iştahı devam ediyor”

“Turizmde yatırım iştahı devam ediyor”

Turizm sektörünün yazı iyi geçirdiğini belirten NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Rusya -Ukrayna savaşının olumsuzu etkilediğini ama sektörün çabuk etkilendiği kadar çabuk da toparlandığını söyledi. Katıldığı Bloomberg HT yayınında turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Güral Gür, “Turizm, çabuk toparlanan bir sektör dolayısıyla iyi bir sezon geçirdik ve geçiriyoruz diyebilirim. Gerek iç pazar gerekse dış pazar anlamında iyi bir sezon oldu. Sektör bir olumsuzluk olmadığı takdirde hedeflenen turist rakamlarına ve gelirlerine ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta bakanlık tarafından bir tahsis toplantısı yapıldığını aktaran Hediye Güral Gür, “Turizmde yatırım iştahı devam ediyor. Çünkü geçen hafta Bakanlığın da açtığı tahsis toplantısında gördük ki hala yatırımlara ilgi var. Pekçok tahsis alanı için adeta şirketler yarıştı diyebilirim. Önümüzdeki dönemde pek çok turizm yatırımı peş peşe gelecek buradan onu anlıyoruz.

Biz turizmciler olarak Türkiye’ye çok inanıyoruz. Bizim sektörümüz çok çabuk toparlanan bir sektör o yüzden hem tatile çıkacak olan misafirlerimizin bize güvenmesini çok istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bankaların da sektöre güvenmesini çok istediklerinin altını çizen Hediye Güral Gür, “Önümüzün açık olduğunu görüyoruz. Hükümetimizin de özellikle cari açığı kapamada bize güvendiğini biliyoruz” yorumunu yaptı.

“Fiyatlar artıyor ama talep de var”

Hem kur artışlarından hem de enerji maliyetlerinden gelen sıkıntılı dönemler yaşandığını dile getiren Hediye Güral Gür, başta gıda olmak üzere enflasyon kaynaklı sıkıntılı bir süreçten geçildiğini aktararak, “Tabi ki bir sene önce yaptığımız bütçeler artık tutmuyor, artık aylık üstelik haftalık bütçeler yapıyoruz. Satın alma bütçelerimiz hiç tutmuyor dolayısıyla biz fiyat verirken çok ileriyi düşünerek fiyat vermeye çalışıyoruz. Sevindirici olan taraf ise bir yandan fiyatlar artarken bir yandan da talebin olması…” diye konuştu.

Yatırımlara ilişkin de bilgi veren Hediye Güral Gür, Yeni Bodrum’daki projenin inşaat yasağının da bitmesiyle yeni yıkım işlerine başladıklarını, iki yıl içinde butik bir projeyi Bodrum’da hizmete alacaklarını ve bir de Antalya’da mevcut otelin yayına yeni bir proje yapacaklarını anlattı.

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

Diğer Haber

Danimarka Enerji Ajansı: Kuzey Akım 2 boru hattındaki sızıntı durdu

Danimarka Enerji Ajansının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kuzey Akım 2 boru hattını işleten şirket tarafından, Rusya'dan Almanya'ya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.