Anasayfa / Ekonomi / Yatırımcı büyük risk varken yüksek faize bakmaz, çıkar gider

Yatırımcı büyük risk varken yüksek faize bakmaz, çıkar gider

ABD’de tüketici enflasyonu mayısta yüzde 5 ile 13 yılın zirvesine yükselirken, ABD Merkez Bankası (Fed) geçen hafta erken faiz artışı işareti vererek piyasalara sürpriz yaptı. Fed açıklamasının ardından ABD tahvil faizleri yükselirken dolar; TL’nin de aralarında yer aldığı bütün paralara karşı değer kazandı. Güçlü dolar, dış finansman ihtiyacı içindeki bir ülke olan Türkiye için daha zor bir döneme girildiği anlamına geliyor. IMF tahminlerine göre önümüzdeki 1 yıl içinde gerekli döviz miktarı 214 milyar dolar seviyesinde. Bloğunda doları yükselten beklentiler ve sonuçlarına yönelik bir yazı kaleme alan ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, Fed’in varlık alımını azaltacağını açıklaması ve faiz artırım beklentisini öne çekmesinin ABD’de faizlerin ileride yükseleceği anlamına geldiğine işaret ederek, bu gelişmelerin Türkiye ekonomisi için ortaya çıkardığı sonuçları yazdı. Türkiye gibi dış kaynak ihtiyacı nedeniyle yüksek riske karşılık yüksek faiz öneren ülkelere gelmiş olan dövizlerin yavaş yavaş çıkmaya başlayacağını vurgulayan Eğilmez, bunun da TL’nin değer kaybına uğramasına yol açacağını belirtti.

Eğilmez, ikinci olarak ise dünya piyasalarında sıkılaştırma eğilimi yayılmaya başlarsa likidite bolluğunun azalacağına dikkat çekti ve Türkiye gibi tasarruf yetersizliği nedeniyle dış kaynağa bağımlı ülkelerin dış kaynak sağlama maliyetlerinin yükseleceğini söyledi.

Fed, çarşamba günü sona eren para politikası toplantısında erken faiz artışı işareti vererek sürpriz yapmıştı. Fed iki önemli sinyal verdi: Toplantı öncesine kadar faiz artırımı için en erken tarih olarak 2024 yılını öngörürken bunu 2023 yılına çekti ve faiz artırımı başlamadan önce, varlık alımı yoluyla yaptığı piyasa fonlamasını azaltmaya başlayacağını (tapering) açıkladı.

Güçlü ABD ekonomisi Türkiye için işlerin daha da zorlaşacağı anlamına geliyor. Hali hazırda zaten ülkeden ciddi bir sıcak para çıkışı söz konusu. Ekonomi yönetiminin değiştiği, Merkez Bankası’nda (TCMB) Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın atandığı kasım sonu itibarıyla sıcak paranın dönmesini sağlayan bir dizi karar alınmıştı. Para politikasında sadeleşmeye giden Ağbal döneminde politika faizi % 19’a çıkarıldı. Ağbal’ın 20 Mart’ta görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasıyla sıcak parada geri dönüş son buldu. Yabancılar TCMB’de başkan değişimi sonrası 12 haftalık süre içinde değeri 13.1 milyar doları bulan portföylerini nakde çevirerek Türkiye piyasalarından çıktı.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Teknoloji devi Tencent, Tesla’nın rakibi ile anlaştı

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio ve teknoloji devi Tencent, otonom sürüş ve yüksek çözünürlüklü haritalama dahil olmak üzere bazı alanlarda birlikte çalışacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.