Anasayfa / Ekonomi / Yeni gelen vergilere rağmen motosiklet satışları arttı

Yeni gelen vergilere rağmen motosiklet satışları arttı

Geçen yıl bireysel ulaşıma talep pandemi nedeniyle yüzde 40 oranında artarken, burada en dikkate değer artış motosiklet sektöründe görüldü. Motosiklet sektörü 2020 yılında yüzde 35 seviyesinde büyüdü. Geçen yıl vergilerin artırılmasına rağmen motosiklete talep azalmadı. Toplam satışlar 200 bini aştı ve son 15 yılın rekoru kırıldı.

Motosiklet sektörü 2018 yılında yüzde 0.5, 2019 yılında ise yüzde 1.5 oranlarında daralmıştı. 2020’de patlak veren pandemi ile birlikte vatandaşların yalnız seyahat etmek istemeleri nedeniyle motosiklette talep patlaması yaşandı.

Yüzde 34.8 oranında büyümenin yaşandığı ve toplam 208 bin 466 adet motosiklet satışının yapıldığı sektörde, artan ithalatı frenlemek için ek gümrük vergileri dahi getirildi. Buna rağmen talepte herhangi bir gerileme yaşanmadı.

Maliyet artışlarını sırtladıklarını anlatan sektör yetkilileri, 2020’de yaşanan talep artışının bu yıl da devam edeceğini ifade ediyorlar. Ancak yüksek vergi ve belirsiz kurlar nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söyleyen motosiklet sektörü temsilcileri, vergiler konusunda adım atılmasını beklediklerini dile getiriyorlar.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre, son yıllarda hayatlarında hiç motosiklet kullanmayan, ilk kez motosiklet ile tanışan vatandaşların sayısı oldukça arttı. B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 50 cc’ye kadar olan motosikletler için (45 km hızı geçmeyen, İçten yanmalı motosikletler ve 4 kilovatı geçmeyen elektrikli motosikletler) tescilde zorunlu trafik sigortasının aranmaması, 100 cc’ye kadar olan motosikletler içinse Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin olmayışı, bu segmentlerin daha çok tercih edilme sebebi oldu. Bu süreçte yeni kullanıcıların artması sektör için büyük bir kazanç olurken, uzun süredir ilk defa yeni motosiklet alan kişi oranı yüzde 80’i buldu.

DÜZENLEME BEKLENİYOR

Dünyada motosiklet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde küçük cc motosiklet satışlarının, ilerleyen yıllarda diğer cc motosiklet gruplarının büyümesine katkı sağladığı görülüyor. 2020 yılında B sınıfı ehliyetler ile 125 cc’ye kadar olan motosikletlerin kullanılması yönünde çalışmalara koronavirüs pandemisi nedeniyle ara vermek zorunda kalındı. Normalleşmenin başlaması ile Avrupa’da da gündemde olan bu gelişmenin Türkiye’de uygulanması için gerekli altyapı çalışmalarını sektör temsilcileri ve kamu tarafından ilgili kurumlar yürütmeye başladı. Bu konuda hazırlanan raporlar, Meclis’te ilgili komisyonlarda görüşülüyor.

KMPC’nin motosiklet sektörü hakkında yaptığı bir araştırmada, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 66’sının kentlerde yaşayacağının tahmin edildiği belirtildi. 2005 yılında dünya genelinde şehirlerde her gün yaklaşık 7.5 milyar kilometre yolculuk yapılıyorken, 2050 yılında bunun muhtemelen 3 ya da 4 katı kadar kilometre yolculuk yapılması bekleniyor. Dünyada motosiklet üretimi 2018’de 100 milyon iken 150 milyona doğru ilerliyor. Sektör, şehir içi ulaşımdan daha fazla pay almak için kamudan destek bekliyor.

Neden Kimyadeposu.com?

kimyadeposu.com güvenilir

kimyadeposu.com zamanında gönderir

kimyadeposu.com uzman kadroya sahiptir

kimyadeposu.com kaliteli ürünleri uygun fiyata temin eder

kimyadeposu.com Türkiye nin Kimya Deposu

Nano metal tozlar kimyadeposu.com da

Manganez Dioksit kimyadeposu.com da

Grafen kimyadeposu.com da

Sıvı Kaolen kimyadeposu.com da

Oksitler kimyadeposu.com da

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Almanya’da enflasyon verisi, AMB beklentisini güçlendiriyor

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon Kasım'da yavaşladı. Yine bugün açıklanan verilere göre İspanya ve Belçika'da da enflasyon yavaşlayarak Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentisini güçlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.