Anasayfa / Genel / 1 milyon 150 bin TL’lik ödeme: İş yok, her ay 5 Bin TL huzur hakkı var!

1 milyon 150 bin TL’lik ödeme: İş yok, her ay 5 Bin TL huzur hakkı var!

Çamlıca Kulesi için kurulan ve bu kuledeki işlemler dışında hiçbir hizmet alanı bulunmayan, sadece üç çalışana sahip Kule AŞ’de yönetim kurulu üyelerine her ay 5’er bin TL huzur hakkı ödendi.

 Şirketin bir yılda yönetim kurulu üyelerine ve personeline yaptığı ödeme tutarı 1 milyon TL’yi geride bıraktı

AKP döneminde yönetim kurulu üyeliklerine getirilerek ‘huzur hakkı’ adı altında ödemeler alan isimlere PTT yöneticileri de eklendi. Kule Verici Tesisleri İşletim ve Teknolojileri A.Ş’de (Kule A.Ş.) Yönetim Kurulu üyesi olan ve aralarında Bakan kardeşi bir ismin de bulunduğu PTT yöneticilerinin hiçbir iş ve işlem yapılmamasına karşın her ay 5 bin TL huzur hakkı aldığı ortaya çıktı. Tek toplantıya 67 bin TL maaş

Kule A.Ş. Sayıştay 2018 Denetim Raporu, 2018 yılının Nisan ayında tüm hisseleri PTT tarafından satın alınan, tek işlemi Çamlıca Kulesi’nin bakımı olan kurumun hizmet binası bile olmamasına karşın yöneticilerine ve üç çalışanına 1 milyon TL’yi aşkın maaş ödediğini ortaya koydu.

BAKAN’IN KARDEŞİ YİNE ORTADA

Rapora göre şirkette 2018 yılında bir genel müdür, iki genel müdür yardımcısı olmak üzere üç personel görev yaptı. Henüz teşkilat yapısı oluşturulmayan şirketin faaliyet göstereceği bir binanın da bulunmadığı, bunun yerine PTT’nin bir iş yerinde geçici olarak faaliyet gösterdiği bildirildi.

Raporun hazırlandığı 2018 yılında hiçbir iş yapamayan şirket, 2019 yılında ise Çamlıca Kulesi’nin işletilmesine yönelik bir protokol imzaladı. Başka bir iş yapmayan şirketin yönetim kurulunda ise PTT’de üst düzey görevli yedi isim yer aldı.

Bu isimler arasında görevden alınan PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşi Ömer Fatih Sayan, PTT Genel Müdür Yardımcısı Adil Zembat, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın Müşaviri Turan Özyanık ile PTT yöneticileri Yusuf Canbolat, Elvin Zehra Bozanoğlu ve Mehmet Tutaş yer aldı.

1.1 MİLYONLUK ÖDEME

Sayıştay raporuna göre, 2018 yılında şirketin yönetim kurulu üyelerine her ay 5 bin TL ‘huzur hakkı’ ödendi. Genel müdüre 15 bin TL, genel müdür yardımcılarına ise 10’ar bin TL maaş ödemesi yapıldı. Devletin kasasından bu ödemeler nedeniyle bir yılda toplam 1 milyon 150 bin TL çıktı.

GEREKSİZ DENETİME KİŞİ BAŞI 5 BİN TL

şirketin çalışanlarının ve faaliyet alanının uygun olmamasına karşın bağımsız denetim birimi kurularak denetim faaliyet gerçekleştirildiğini, bunun Türk Ticaret Kanunu’na aykırı olduğunu da bildirdi.

Şirketin sadece üç personelinin bulunduğunu, bu sayının bağımsız denetim birimi kurulması için yetersiz olduğunu bildiren Sayıştay, denetçilere 5’er bin TL huzur hakkı ödendiğini ve bu uygulamaya bir an önce son verilmesi gerektiğini de ifade etti.

Hüseyin Şimşek/Birgün

Etiketler:

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir