Anasayfa / Haberler / 180 kişi ifade verdi

180 kişi ifade verdi

Şu ana kadar 180 kişinin ifade verdiği belirtilirken, maden şirketinin araçlarının bölgeye çıkmaması için yolu kendi otomobilleriyle kapatanlara da 92’şer lira trafik cezası yazıldı.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş tarafından Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde çıkarılmak istenen bakır madenine karşı çıkan Artvinliler, şirkete ait araçların maden sahasına ulaşmaması amacıyla 15 Şubat’ta eylem başlattı. Cerattepe yolunu özel araçlarını park ederek kapatan, barikatlar kuran vatandaşlara polis ve jandarma biber gazı, cop ve plastik mermiyle müdahale etti. Bir çok kez tekrarlanan müdahalelerin ardından şirketin araçları bölgeye çıktı ve şantiye kurma çalışmalarına başladı. Olayların büyümesi üzerine Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve beraberindeki heyet, Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek, hukuksal süreç tamamlanıncaya kadar çalışmaların durdurulacağı sözünü aldı.

İFADEYE ÇAĞIRILDILAR

Artvin halkının, maden şirketi çalışanlarının hukuksal süreç sona erene kadar yaylayı terk etmesi için eylemleri sürerken, Artvin Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında da olaylarda yer alanlar ifadeye çağırıldı. Bugüne kadar yaklaşık 180 kişinin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na ve polise mukavemetten Artvin Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiği öğrenildi. Jandarma’nın da ifade için bir çok kişiyi çağırdığı belirtildi. Emniyet ve Jandarma ekiplerinin, olaylar sırasında çekilen video görüntüleri ve fotoğrafları tarayarak kimlik tespit çalışmasını sürdürdüğü ve şüpheli listesine yeni isimler eklendiği öğrenildi.

YARALANANLAR ŞÜPHELİ LİSTESİNDE

Bu arada, olaylarda polisin ve jandarmanın sıktığı biber gazından etkilenen veya plastik mermiyle yaralanarak hastaneye başvuranların da ‘şüpheli’ sıfatıyla dosyaya eklendiği ortaya çıktı. Hastaneye başvuran bazı gazeteciler ve çevredeki evlerde oturan vatandaşlar hakkında bile şüpheli sıfatıyla evrak düzenlendiği, bu kişilerin bazılarının durumlarını açıkladıktan sonra mağdur olarak dosyaya eklendiği vurgulandı.

DERNEK BAŞKANI İKİ KEZ İFADE VERDİ

Soruşturma kapsamında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve dernek yöneticileri de, hem Jandarma hem de Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye çağırıldı. Karahan, Cerattepe bölgesinde Haziran ayından bu yana nöbet bekleyen halkın yararlanması için yapılan barakanın kendisine sorulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bize nöbet kulübesini sordular. Bize ait olmadığını belirttik. Şirketin hukuksuz bir şekilde oraya çıkmak istemesinden dolayı Artvin halkının nöbet tutmaya başladığını anlattık. Kulübeleri de Artvin halkının el birliğiyle ortaklaşa yaptığını belirttik. Zaten seyyar olduğunu, maden şirketi ilimizi terk ettikten sonra kaldırılacağını vurguladık, şirketin orada yasa dışı olarak bulunduğunu tekrarladık. Daha sonra Emniyete ifade vermeye gittik. Hastane kavşağında yol kesme ve müdahale sırasında, elimde megafon olduğu ve toplumu yönlendirdiğim yönünde bir takım suçlamalar vardı. 20 yıldır sürdürdüğümüz mücadele sonunda şirketin Cerattepe’ye yasa dışı şekilde çıkmasından dolayı Artvin halkının orada neler olduğunu merak ettiğini ifade ettik ve suçlamaları kabul etmedik.”

YOL KESEN ARAÇLARA 92 LİRA CEZA

Bu arada, maden şirketinin araçlarının Cerattepe’ye çıkmaması için yola araçlarını park eden sürücülere de 92’şer lira trafik cezası kesildi. Yaklaşık 40 sürücüye, yolu trafiğe kapatmak ve trafik kurallarına uymamak suçlarından düzenlenen 92’şer liralık ceza makbuzu gönderildi.

OLAYLAR NEDENİYLE KAPALI OLAN KAYAK MERKEZİ AÇILDI

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde olaylar nedeniyle yolu uzun süredir kapalı olan Mersivan Atabarı Kayak Merkezi, jandarmanın araçların geçişine izin vermesiyle bugün açıldı. Ancak yaklaşık 2 haftadır kapalı olan tesise işletme sahiplerinden başka giden olmadı.

Cerattepe’ye 3 kilometre mesafede bulunan ve maden faaliyetine yönelik tepkiler üzerine jandarmanın yolu kapatması nedeniyle hizmet veremeyen kayak merkezi, bugün hizmete açıldı. Cerattepe yolunu kapalı tutan Jandarma ekipleri, Mersivan Atabarı Kayak Merkezi’ne giden araçların geçişine izin verdi. Ancak, 17 Şubat’tan bu yana kimsenin giremediği tesislere bugün sadece işletme sahiplerinden 5 kişi geldi.

İşletmecilerden Mehmet Cebeci, tesisin 2009 yılında açıldığını ancak ilk kez böyle bir olay yaşandığını belirterek, “Olaylar nedeniyle jandarma ekipleri tesise girmemize izin vermedi. Bugün Atabarı Kayak Merkezi için yasak kalktı ancak insanlar hala daha bölgede olaylar yaşandığını ve tesisin kapalı olduğunu düşünüyor. Hafta sonları günde ortalama 2 bin kişinin ziyaret ettiği tesise bugün gelen bir tek müşteri bile yok” dedi.

Bu arada, Cerattepe’de şantiye kuran maden şirketi için jandarma ekiplerinin gece gündüz nöbet işlemi devam ediyor. İki haftadır geceyi dışarıda geçiren askerlerin gece kalmaları için bölgeye bugün iki konteyner çıkartıldı. Bölgede Akrep ve Toma da hazır bekletiliyor.

Adem GÜNGÖR/ARTVİN,(DHA)-

KAYNAK : http://www.dha.com.tr/cerattepe-olaylarinda-180-kisi-supheli-sifatiyla-ifade-verdi_1156742.html

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir