Anasayfa / Ekonomi / 50 liralık benzin ve motorinde 18 yılda 20 litre kayboldu

50 liralık benzin ve motorinde 18 yılda 20 litre kayboldu

Corona virüsüne bağlı olarak yaşanan gelişmeler ve petrol üreticisi iki dev, Rusya ve Suudi Arabistan’ın arz konusunda uzun süre anlaşamaması nedeniyle 2020 yılı, petrol fiyatları açısından da unutulmayan bir yıl oldu. Söz konusu gelişmelere bağlı olarak petrol fiyatları tarihi düşük seviyelere geriledi.

Brent petrol fiyatlarında yaşanan değişimi vatandaşlar da çok yakından takip ediyor. Çünkü brent petrol fiyatının artması Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansırken, düşüş de benzin ve motorinde indirim anlamına geliyor. Öyle ki krizin başladığı 9 Mart 2020 tarihini takip eden yaklaşık 1 aylık süreçte benzinin fiyatı 15, motorinin fiyatı ise 6 defa değişmişti.

Yüksek vergi oranlarından dolayı petrol fiyatlarında yaşanan keskin düşüşün, Türkiye’deki benzin ve motorin fiyatlarına yansıması sınırlı kalsa da vatandaşlar akaryakıtta uzun süre görmedikleri seviyede düşük fiyatlar gördü.

Petrol fiyatlarında yaşanan oynaklık mart ayından sonraki döneme göre bir nebze daha yavaşlamış olsa da akaryakıt fiyatlarında yaşanan değişim devam ediyor. Bu haftanın ilk iki iş gününde benzin ve motorine gelen zamlar ile birlikte son bir ayda benzine 4 defa zam 2 defa indirim gelirken, motorine 3 defa zam 1 defa da indirim geldi.

TÜİK madde sepetinde yer alan verilere göre 2003 yılından bu yana benzin fiyatları 4.6 TL zamlanmış durumda. Son 18 yılın temmuz ayı fiyatları karşılaştırıldığında bir yıllık en büyük değişim 2017 Temmuz ayı ile 2018 Temmuz ayı arasında yaşandı. Söz konusu dönemde benzinin litresi 1.20 TL artış gösterdi. 2018 Temmuz ayı ile 2019 Temmuz ayı arasında ise 77 kuruşluk bir artış var.

Son 18 yılda indirim olarak en büyük değişim ise 2019 yılı Temmuz ayı ile günümüz fiyatları arasında. Buna göre geçen yıl temmuz ayında 7.05 TL olan benzinin litre fiyatı şu an 62 kuruş ucuzlayarak 6.43 TL seviyesine inmiş durumda.

Benzin fiyatı denince ilk akla gelen ‘Ben hep 50 liralık alıyorum’ cümlesini kuranlara da kötü bir haber var. Buna göre aradan geçen 18 yılda benzin fiyatlarında yaşanan artışa bağlı olarak vatandaşın kaybı yaklaşık 20 litre.

2003 yılının Temmuz ayında 50 TL ile 27.32 litre benzin alınabilirken, bugün 50 TL ile sadece 7.77 litre benzin alınabiliyor.

Motorin fiyatların da da benzer bir durum söz konusu. Aradan geçen 18 yılda motorinin litre fiyatına 4.34 kuruş zam geldi. 2003 yılının Temmuz ayında 50 TL ile 36.76 litre motorin alan bir vatandaş bugün ise sadece 8.37 litre motorin alabiliyor.

Yani 18 yılda 50 TL’nin alabileceği motorin miktarında kayıp 28.39 litre oldu. Son 18 yılın temmuz ayı fiyatları karşılaştırıldığında, bir yıllık en büyük değişim 2017 Temmuz ayı ile 2018 Temmuz ayı arasında yaşandı. Söz konusu dönemde motorinin litresi 1.27 TL artış gösterdi. İkinci en büyük artış ise 91 kuruş ile 2007 Temmuz ayı ile 2008 Temmuz ayı arasında.

Son 18 yılda indirim olarak en büyük değişim ise 2008 yılı Temmuz ayı ile 2009 Temmuz ayı fiyatları arasında. Buna göre 2008 temmuz ayında 3.18 TL olan motorinin litre fiyatı 2009 Temmuz ayına gelindiğinde 80 kuruş ucuzlayarak 2.38 TL seviyesine gerilemiş.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

BIST 100’de açığa satışa yukarı adım kararı

BIST 100’ün yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacağı duyuruldu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.