Anasayfa / Ekonomi / AB’den tavan fiyat tartışmasına LNG endeksi çözümü

AB’den tavan fiyat tartışmasına LNG endeksi çözümü

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaşanan enerji krizini dizginlemeye çalışan AB’nin sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı için bir fiyat endeksi oluşturmayı planladığını söyledi.

Hamle, birliğin 27 ülkesi arasında ithalata fiyat tavanlarının uygulanıp uygulanmayacağı ve nasıl uygulanacağı konusundaki bir sürtüşmenin ortasında yükselen gaz maliyetlerini ele almanın bir yolu olarak öne çıkıyor.

Avrupa, Rusya’dan sağlanan tedarikin azalmasıyla oluşan boşluğu doldurmak için giderek daha fazla LNG’ye güvenirken mevcut ölçümler boru hattı tedariklerine dayanıyor.

Çarşamba günü enerji kriziyle mücadele için yaptığı açıklamada, “Bugün gaz piyasamız boru hattı tedarikinden artan oranda LNG’ye kayarak dramatik şekilde değişti” diyen von der Leyen, “Ancak gaz piyasasında kullanılan ölçüt buna uyarlanmadı. Bu yüzde komisyon daha iyi yansıtan bir gösterge oluşturmak üzerinde çalışacak” ifadelerini kullandı.

TTF maliyetleri LNG teslimatlarının üç katına çıktı

Rekor düzeyde LNG akışı ve zorlanan ithalat kapasitesiyle birlikte, LNG’yi Avrupa’ya getirmenin maliyeti bu yıl TTF’den ayrıldı. Spark Commodities’in değerlendirmelerine göre, Kuzeybatı Avrupa terminallerine teslim edilen LNG, şu anda TTF’den yaklaşık üçte bir daha ucuz. Bu indirim, farklı Avrupa gaz merkezleri LNG için rekabet ettikçe derinleşiyor.

Komisyon, Çarşamba günü yayınlanan bir belgede, ek kriterin “AB’deki yeniden gazlaştırma terminallerine LNG tanker teslimatlarını kapsaması” ve piyasa katılımcılarına “uluslararası gaz piyasalarının arz ve talep dinamiklerini yansıtan alternatif bir referans fiyat” vermesi gerektiğini söyledi. Bu hamlenin, vadeli işlem piyasalarına olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olması bekleniyor.

Önümüzdeki haftalarda gaz ithalatlarından elde edilen verilerle teklif üzerinde daha fazla çalışma yapılması ve fiyat ağırlıklı bir gösterge oluşturularak likidite yaratılmasına yardım edecek aktif bir vadeli piyasa oluşturulması hedefleniyor.

Diğer Haber

Parolapara, dijital kartı Parola Sanal Card’ı tanıttı

- Parolapara Ürün ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ünal Uyar: - "Online alışveriş harcamalarının giderek artığı günümüzde Parolaparalılar, dijital dünyadaki güvenliklerini Parola Sanal Card ile sağlayabiliyor"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir