Anasayfa / Ekonomi / ABD’nin hedefindeki son Çinli: Çip üreticisi SMIC

ABD’nin hedefindeki son Çinli: Çip üreticisi SMIC

ABD’nin Çinli teknoloji şirketlerine karşı başlattığı savaş tüm hızıyla sürüyor. Huawei, ByteDance (TikTok) ve WeChat’in ardından hedefte bu kez Çin’in en büyük çip üreticisi Seminconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) var. CNBC’de yer alan habere göre, Trump hükümeti ile Savunma Bakanlığı, SMIC’yi Varlık Listesi’ne almayı planlıyor.

Kara liste olarak da adlandırılan Varlık Listesi’ne giren şirketlere karşı ihracat kısıtlaması getiriliyor. Bu firmaların ABD’de üretilen bazı mallara erişimi zorlaşıyor.

KAPSAMLI ŞEKİLDE İNCELENECEK
Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü konuyla ilgili olarak, “Savunma Bakanlığı şu anda SMIC’nin Ticaret Bakanlığı Varlık Listesi’ne alınmasının gerekli olup olmadığını araştırıyor. Bu gerçekleşirse, SMIC’ye yapılan bütün ihracatlar daha kapsamlı bir şekilde incelenecek” diye konuştu.

ABD’nin bu adımı atması halinde Çin ile giriştiği ticaret savaşını iyice tırmandıracağı yorumları yapılıyor.

SMIC, Çin’in yerel yarı iletken endüstrisini güçlendirme stratejisinin en önemli unsurlarından biri konumunda. Şirketin Varlık Listesi’ne alınması, SMIC’ye yonga üretim teknolojisi satan ABD firmalarını da etkileyecek.

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un sahibi olan Çinli teknoloji şirketi ByteDance’i hedef almıştı. Trump imzaladığı bir kararname ile Çinli şirketin ABD’deki varlıklarını satması için 90 gün süre tanımıştı.

ABD’nin Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşı sonrası 275’ten fazla Çinli şirket Varlık Listesi’ne alınmış durumda. ABD kısa bir süre önce, ticaret savaşından en fazla etkilenen firma olan Huawei’ye karşı yaptırımların daha da sıkılaştırılacağını açıklamıştı. Buna göre Huawei’nin özel bir lisans almadan yarı iletkenlere ulaşması engellenecek.

SMIC de Huawei için üretim yapan başlıca şirketlerden biri. ABD, Çin Hükümeti’ne veri sağladığını öne sürerek Huawei’ye karşı casusluk suçlaması yöneltmişti.

Trump, müttefik ülkelere de bu şirketle iş yapmamaları için baskı uyguluyor. Şirketin kurucusunun kızı ve CFO’su olan Ming Vancou, 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver Eyaleti’nde, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Donald Trump, Huawei’nin ardından geçtiğimiz aylarda Çinli sosyal medya platformu TikTok’un ABD bölümünün ülkesinden bir şirkete satılması için 15 Eylül’e kadar süre vermişti. Trump ayrıca imzaladığı bir kararname ile ByteDance ve WeChat’e yönelik yasak getirmişti. Trump’ın bir sonraki hedefinin ise Çinli bulut teknoloji şirketleri olacağı öne sürülüyor.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Credit Suisse’e ‘sızıntı’ davası 

İsviçre Federal Başsavcılığı, 2022'de Credit Suisse’e veri sızıntısıyla ilgili ceza davası açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.