Anasayfa / Ekonomi / Alibaba’nın halka arzını durdu

Alibaba’nın halka arzını durdu

Çin’de büyük bir kavga yaşanıyor… Ülkenin en zengin insanı, ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın devlet başkanı Xi Jinping arasındaki gerginlik sonucunda Ma’nın şirketinin borsaya açılması işlemi durduruldu. İddialara göre 56 yaşındaki Jack Ma üst düzey bürokratların bulunduğu bir toplantıda yönetimi açıktan eleştirdi. Ma, “Çin’in finansal sisteminde sistemik bir risk yok. Çin finansının bir sistemi yok” ifadelerini kullandı. Ma aynı toplantıda Çin’deki bankaların ‘tefeci bir zihniyete’ sahip olduğunu da söyledi. Ne olduysa bundan sonra oldu…

Çinli finansal teknoloji şirketi Ant Group’un Şanghay ve Hong Kong borsalarındaki halka arzlarının şok bir kararla durdurulmasının perde arkasına ilişkin Amerikan The Wall Street Journal gazetesinde çarpıcı bir iddia yer aldı.

Konuya dair bilgi sahibi olan Çinli yetkililere dayandırılan habere göre, 58,8 milyar dolarlık servetiyle Çin’in en zengin kişisi ve Alibaba ile Ant Grup’un patronu Jack Ma’nın 24 Ekim’de yaptığı konuşmada yetkilileri açık açık eleştirmesi üzerine Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bizzat devreye girdi ve Ant Grup’un halka arzını durdurdu. Halka arza izin verilseydi Ma’nın şirketinin borsaya açılmasından 34 milyar dolar gelir elde edilecekti. Bu da şirketi tarihin en büyük halka arzına imza atan kurumu yapacaktı.

Söz konusu konuşmanın yapıldığı forumda Çin Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan, Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang ve bazı kamu bankalarının üst düzey yöneticileri de hazır bulunmuştu.

WSJ’ye göre, 56 yaşındaki Ma’nın konuşması, devlet yetkililerini ve düzenleyici kurumların yöneticilerini kızdırırken, Ma ile devlet yetkilileri arasında yıllardır yaşanan gerilimde bardağı taşıran son damla oldu.

Habere göre, devlet yetkilileri, Ma’nın etkisinin artmasından ve onun sahibi olduğu dijital ödeme şirketinin hızla büyüyerek devasa bir hacme ulaşmasından rahatsızdı.

21 dakikalık konuşmasında Ma, Pekin yönetiminin finansal riskleri kontrol altına almak üzere attığı adımları eleştirerek “Çin’in finansal sisteminde sistemik bir risk yok. Çin finansının bir sistemi yok” ifadelerini kullandı.

Düzenleyicileri doğrudan hedef alan Ma, “Düzenleyiciler sadece risklere odaklanıyor ve gelişimi göz ardı ediyor” dedi.

Büyük Çin bankalarını da “tefeci zihniyetine sahipler” sözleriyle hedef alan Ma, bankaların çok sayıda girişimciye zarar verdiğini öne sürdü.

Söz konusu konuşma, Çin’de sosyal medyada viral haline geldi ve cesaretinden ötürü Ma birçok kişi tarafından takdir edildi ancak üst düzey yetkilileri kızdırdı.

Jinping’in talimatıyla 31 Ekim’de bir araya gelen finansal otoriteler, 2 Kasım’da Ma ve Ant Grup yetkilileriyle toplantı yaptı.

Ma, Devlet Başkanı Jinping’in “Başarı benden gelmek zorunda değil” cümlesini alıntıladı ve Çin’in finansal sorunlarının inovasyonla çözümüne yardımcı olmak istediğini söyledi.

Ma konuşmasında, giderek daha sıkı hale gelen finansal düzenlemelerin teknolojik gelişmeyi engellediğini öne sürerek açıktan hükümeti eleştirdi.

Konuşmaya dair haberleri okuyan Devlet Başkanı Jinping, öfkelendi ve Ant Grup’un halka arzı konusunda soruşturma talimatı verdi. 3 Kasım’da halka arzın durdurulması kararı açıklandı.

Konuyla ilgili WSJ’nin sorularına Ant Grup, Jack Ma ve Çinli hükümet yetkililerinden yanıt gelmedi.

WSJ’ye konuşan Çinli yetkililere göre, Çinli düzenleyiciler, uzun süredir Ant’ın dizginlenmesini ve kontrol altına alınmasını istiyordu.

Ant Grup’un bünyesinde yer alan ve Çin nüfusunun yüzde 70’i tarafından kullanılan dijital ödeme uygulaması Alipay, Çin’in finansal sistemini alt üst etmişti.

Geleneksel bankaların tabi olduğu sıkı düzenlemeler ve sermaye kurallarından azade olan Alipay’ın kredi verdiği küçük işletme sayısı 20 milyona, birey sayısı 500 milyona ulaştı.

Alibaba’nın piyasa değeri bu yıl 800 milyar doları aştı. Şirketin değeri son altı yılda dörde katlandı.

WSJ’ye göre, Çinli finansal düzenleyicilerin Ant Grup’a dair dizginleme talepleri, Ma’nın Çin’in üst düzey yetkilileri arasındaki güçlü bağlantıları nedeniyle karşılık bulmuyordu.

Ant’ın yatırımcıları arasında, Çin’in ulusal emeklilik fonu, Çin Kalkınma Bankası ve ülkenin en büyük yatırım bankası Çin Uluslararası Sermaye Şirketi ile Çin’in eski devlet başkanı Jiang Zemin’in torunu Alvin Jiang’ın ortağı olduğu özel yatırım fonu Boyu Capital de bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski Çin masası şefi ve Cornell Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Eswar Prasad, “Ant ile hükümet arasındaki ilişki karmaşık. Hükümet kurumları artık Ant’ı dizginlemek için çok fazla büyük ve etkili olarak görmüyor. Ma’nın Ekim’de yaptığı konuşma hükümeti harekete geçme konusunda tetikledi” dedi.

Çinli Ant Group hisseleri halka arz öncesi bireysel yatırımcılardan yaklaşık 3 trilyon dolarlık talep alırken, halka arz büyüklüğü de 34,5 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Eskiden İngilizce öğretmeni olan Ma, 1999 yılında kendi dairesinde e-ticaret şirketi Alibaba’yı kurmuş ve şirket 2014 yılında New York borsasında halka arz edilmişti.

Jack Ma, geçen yıl 40 bin Alibaba ve Ant çalışanının katıldığı buluşmayla emekliliğini açıklamış ve sahne alıp şarkı söylemişti.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

BIST 100’de açığa satışa yukarı adım kararı

BIST 100’ün yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacağı duyuruldu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.