Anasayfa / Ekonomi / AMB Başekonomisti Lane: Gelecekteki faiz artışları sınırlı olabilir

AMB Başekonomisti Lane: Gelecekteki faiz artışları sınırlı olabilir

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başekonomisti Philip Lane, geçen hafta yapılan olağandışı büyüklükteki faiz artışının “yerinde” olduğunu söylerken ileride atılacak adımların daha küçük olmasının muhtemel olduğu sinyalini verdi.

Lane, Euro Bölgesi’nde enflasyon oranları çok yüksek olduğundan, son derece destekleyici borçlanma maliyetlerinden uzaklaşmayı hızlandırmak için “büyük bir adıma” ihtiyaç duyulduğunu söyledi. İrlandalı ekonomist, AMB’nin en güvercin politika yapıcılarından biri olarak kabul ediliyor ve aynı zamanda Yönetim Konseyi’ne sunulan önerileri hazırlamaktan da sorumlu olduğu biliniyor.

“Bu uzaklaşmanın önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarını artırmaya devam etmemizi gerektireceğini umuyoruz” diyen Lane, “Terminal faizle olan fark ne kadar büyükse ve enflasyon hedefine yönelik riskler ne kadar çarpıksa yapılacak tek seferlik artışa uygun boyut o kadar büyük olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer AMB yetkilileri geçtiğimiz hafta Bloomberg’e yaptıkları açıklamada 75 baz puanlık ilave bir artışı reddetmediklerini söylerken, Lane ise sıkılaştırma döngüsünün zirvesi olan terminal faiz artmadığı sürece gelecekteki hamlelerin sınırlı kalacağı görüşünü yineledi ancak, enflasyon görünümüne ilişkin risklerin yukarı yönlü olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Bu hafta ABD’den gelen Ağustos verileri beklentileri aştı ve Fed’in bir sonraki toplantısında daha büyük bir hamle yapacağına dair beklentileri güçlendirdi.

Diğer Haber

Wood & Co.’dan Türk lirası değerlendirmesi

Wood & Co. Türkiye'de gelecek birkaç yılda enflasyonist baskıların devam edeceğini ve TL'de değer kaybı olabileceği tahminini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir