Anasayfa / Ekonomi / Avrupa Merkez Bankası’nda ‘iletişim’ endişesi

Avrupa Merkez Bankası’nda ‘iletişim’ endişesi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, önümüzdeki hafta yapılması planlanan faiz artışından sonra önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini açıklarken doğru tonu yakalamak konusunda endişeli.

Bloomberg’e konuşan yetkili isimler Yönetim Konseyi üyelerinin 27 Temmuz hamlesinden sonra izlenecek patikaya yönelik iletişimi en büyük zorlukları olarak gördüklerini söyledi.

Farklı kesimlerden yetkililerin Eylül ayında yapılacak bir sonraki toplantının sonucunun ne olacağı konusunda farklı bakış açıları olması nedeniyle görev, yeni bir faiz artışı ya da duraklama yönünde güçlü sinyaller vermekten kaçınmak olacak.

Bu endişe, 20 ülkeli Euro bölgesinin bugüne kadar gördüğü en güçlü parasal sıkılaştırma sürecini tamamlayan AMB’nin ne kadar hassas davranması gerektiğinin altını çiziyor.

Yatırımcılar enflasyonu düşürmek için mevduat faizini yüzde 4’e çıkaracak iki çeyrek puanlık faiz artışı daha beklerken, yetkililerin son açıklamaları geri adım atılmasına neden oldu.

Son olarak Salı günü geleneksel olarak şahin bir tavır sergileyen Klaas Knot Bloomberg’e verdiği demeçte Temmuz ayından sonraki adımlar için kesin bir seçeneğin hiçbir şekilde olmayacağını vurgulamıştı.

Diğer Haber

ANTİMON OKSİT KULLANIM ALANLARI

ANTİMON TRİOKSİT = ANTİMON OKSİT CAS Numarası: 1309-64-4 EC Numarası: 215-175-0 MDL Numarası: MFCD00011214 Moleküler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir