Anasayfa / Sektör Firmaları / Avrupa otomobil satışlarında 13 ay sonra bir ilk

Avrupa otomobil satışlarında 13 ay sonra bir ilk

Avrupa’da yeni araç pazarı geçen ay 13 ayda ilk kez arttı. Ancak rekor yüksek enflasyon ve enerji krizinin yarattığı belirsizlik nedeniyle bu artışın uzun soluklu olması beklenmiyor. Alman Mercedes Benz geçen yıla kıyasla yüzde 16 artarak en iyi performansı kaydetti.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin verilerine göre yeni otomobil satışları Ağustos’ta yüzde 3,4 artarak 748 bin 961’e yükseldi.

Mercedes Benz’in satışları geçen yıla kıyasla yüzde 16 artarak en iyi performansı kaydetti.

Otomobil üreticileri tedarik zincirindeki sıkıntıların azalmaya başladığını belirtse de yüksek enflasyon ve küresel ekonomideki yavaşlama satışlar üzerinde kara bulutlar oluşturuyor. Artan enerji faturaları, Rusya’nın gaz akışını kesmesiyle olası kesintiler gibi tüketicilerin karşı karşıya bulunduğu riskler otomobil sektöründe görünümü belirsiz hale getiriyor.

Avrupa’nın en büyük otomobil pazarı Almanya’da yetkililer sanayi firmalarına gaz tüketimini kısma uyarısında bulunmuştu.

Yeni ticari araç tescilleri Almanya’da yüzde 3, Fransa’da yüzde 3,8, İspanya’da yüzde 9,1 arttı.

Diğer Haber

OYDER’den elektrikli araç düzenlemesine tepki

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğ (OYDER) Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım'da çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile otomotive yatırım yapan yetkili satıcıların cezalandırıldığını ve iflasların kaçınılmaz olduğunu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir