Anasayfa / Ekonomi / Avrupa’da alüminyumdaki duraklama Türkiye’ye yansır mı?

Avrupa’da alüminyumdaki duraklama Türkiye’ye yansır mı?

Asaş Alüminyum Genel Müdürü Derya Hatiboğlu Bloomberg HT yayınına katıldı.

Enerji krizini dair değerlendirmelerde bulunan Hatiboğlu “Çok zorlu bir dönemden geçiyoruz. Sanayinin ana girdileri olan elektrik ve doğalgazda çok ciddi maliyet artışlarıyla karşı karşıyayız. Elektriği ele alırsak geçtiğimiz senenin bu ayına göre yaklaşık olarak 4 kat artış var.” dedi.

Avrupa’da doğalgaz vadeli kontratlarında bire on kata varan artışlar görüldüğünü hatırlatan Asaş “ Şu anda Avrupa ile aramızdaki makas git gide açılmış durumda. Önümüzdeki dönemde Rusya-Ukrayna krizinde herhangi bir çözülme olmazsa Türkiye’deki fiyatların da Avrupa’ya yakınsaması gibi bir riskle karşı karşıya kalabileceğimizi ve önümüzdeki kış aylarında fiyatların biraz daha artma riski olduğunu düşünüyorum. Öte yandan iklimdeki değişikler, başka jeopolitik zorluklar da enerjiye ulaşımı zorlaştırıyor. Ben artış riskini biraz daha fazla görüyorum.” şeklinde konuştu.

Üretim maliyetindeki artışın ardından Avrupa’da üretime ara vermenin yanı sıra kepenk kapatacağını söyleyen şirketler oldu. Hatiboğlu hem Türkiye’de Asaş özelinde hem de sektördeki diğer oyuncular açısından böyle bir risk olup olmadığına dair soruya ise “Özellikle birincil alüminyum yani orijinal külçeyi üreten tesislerde çok ciddi kapanmalar oldu. Sadece enerji maliyetleri bile mevcut satış fiyatlarının çok üstünde gerçekleşiyor. Aslında Türkiye birincil alüminyum üretiminde çok küçük bir paya sahip. Kabaca 1,6 milyon ton alüminyum tüketirken, 80 bin tonlar civarında üretim yapıyoruz. Bu kapsamda bakıldığında Türkiye’de bizim gibi alüminyumu kapsamlı olarak alıp işleyen tesislerde şu anda böyle bir risk olmadığını söyleyebiliriz. Avrupa’da da bizim rakibimiz olan, ikincil üretim yapan tesislerde bir kapanma görmedik; ama birincil alüminyum üreten üreticilerde kapanmalar oldu. Bunun bizim sektöre siyaret etmesi biraz daha enerji rakamlarının nereye evrildiğine bağlı olacak.” şeklinde cevap verdi.

Hatipoğlu “Eğer Avrupa pazarında ciddi bir daralma olursa, bu tüm Türk sanayisi gibi bizlerde de talep azalması olabilir. Bu da ihracatı etkileyebilir” dedi.

Diğer Haber

Parolapara, dijital kartı Parola Sanal Card’ı tanıttı

- Parolapara Ürün ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ünal Uyar: - "Online alışveriş harcamalarının giderek artığı günümüzde Parolaparalılar, dijital dünyadaki güvenliklerini Parola Sanal Card ile sağlayabiliyor"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir