Anasayfa / Ekonomi / Avrupa’da enerji krizi için önlem üstüne önlem

Avrupa’da enerji krizi için önlem üstüne önlem

Avrupa’da derinleşeceği beklenen enerji krizi için her ülkede yeni yeni önlemler alınıyor.

Avusturya’da hükümet, artan enerji fiyatları nedeniyle 1 Kasım 2022’den itibaren geçerli olmak koşuluyla 2 bin 900 kilovatsaate kadar elektrik birim fiyatını sabitleştirdi.

Başbakan Karl Nehammer, düzenlenen basın toplantısında, “Elektrik fiyatına fren” adı verilen düzenlemenin Bakanlar Kurulunda görüşülerek kabul edildiğini söyledi.

Kasım 2022-temmuz 2023 arasında geçerli olacak düzenleme kapsamında, 2 bin 900 kilovatsaate kadar 1 kilovatsaatin ücreti 10 sent olarak sabitlendi.

Elektrik birim fiyatının her eyalete göre farklılık gösterdiği ülkede, ortalama 30 sent olan birim fiyatının 10 sente sabitlenmesiyle, belirlenen zaman zarfında vatandaşın cebinden 500 euro daha az çıkacağı belirtildi. 2 bin 900 kilovatsaat bir yıllık tüketimin yüzde 80’ine tekabül ediyor.

Avrupa Birliğinin (AB) enerji tasarruf tedbirlerine ek olarak ülkede birçok eyalette resmi daireler ve tarihi binaların gece aydınlatmaları sınırlandırılmaya başlanmıştı.

Yunanistan’da hedef yüzde 10 tasarruf

Yunanistan, enerji tüketimini kamu kuruluşlarında yüzde 10 azaltmak amacıyla bir dizi tasarruf önlemi açıkladı.

Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas, İçişleri Bakanı Makis Voridis, Maliye Bakan Vekili Thodoros Skilakakis ve Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, düzenledikleri ortak basın toplantısında, kamuda alınacak önlemleri sıraladı.

Buna göre, kamu kuruluşlarına ait binalarda, klima ve benzeri araçların yıllık bakımlarının yapılması, bina içi sıcaklığın yazın 27, kışın 19 derecede tutulması, binaların kullanılmadığı zamanlarda ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin kapatılması gibi daha önceden alınmış tasarruf önlemlerine uyulup uyulmadığı denetlenecek.

Tedbirlere uymayan kurumlar, ek bütçe imkanlarından faydalanamayacak. Yüzde 10 enerji tasarrufu hedefine ulaşamayan belediyeler, yılın ikinci yarısında enerji masrafları için devlet desteğinden yoksun bırakılacak. Enerji tasarrufunda yüzde 15 seviyesine ulaşan kurumlar, bir sonraki yılın bütçesinde ödüllendirilecek.

Tüm bu süreci denetleyecek, kurumları enerji tasarrufunda bilinçlendirecek özel birimler oluşturulacak.

Hükümet, tasarruf tedbirlerini uygulamayan kurumlara yeni personel alımını durdurmaya yönelik tedbir planını ise değerlendirmeye alacak.

Vatandaşların enerji tasarrufu yapması için de kampanya çalışmaları yapılacak.

Yunanistan’da elektrik enerjisi yüzde 30 ila 40 oranında doğalgazdan üretiliyor.

Diğer Haber

Parolapara, dijital kartı Parola Sanal Card’ı tanıttı

- Parolapara Ürün ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ünal Uyar: - "Online alışveriş harcamalarının giderek artığı günümüzde Parolaparalılar, dijital dünyadaki güvenliklerini Parola Sanal Card ile sağlayabiliyor"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir