Anasayfa / Ekonomi / Avrupa’nın şahin isminden ‘daha fazla adım’ öngörüsü

Avrupa’nın şahin isminden ‘daha fazla adım’ öngörüsü

Avrupa Merkez Bankası’nın şahin üyelerinden Bundesbank Başkanı Joachim Nagel’a göre banka mevcut tüketici enflasyonu trendlerinin devam etmesi durumunda faiz artırımlarına devam edecek.

Hafta sonu Deutschlandfunk radyosuna konuşan Nagel, Euro Bölgesi’nde enflasyonun aralık ayında yüzde 10’da zirve yapabileceğini belirtti.

2023 patikasında enflasyonun bir parça gerileyebileceğini öngören Nagel yine de yüzde 6’nın üstünde bir oranda kalacağını tahmin ederek “Eğer yüksek enflasyon sürerse daha açık AMB adımlarının atılmasına ihtiyaç duyulacak” dedi.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Frank Elderson ise enflasyon beklentilerinin çapalanmasının önemli olacağını belirterek “AMB’nin yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşacağına dair güveni sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

AMB’den tarihi artışı kararı gelmişti

AMB geçen hafta tarihinde ilk kez 75 baz puanlık faiz artışı kararı almıştı.

Tarihi faiz artışı kararı alan AMB önümüzdeki toplantılarda da artışların devam edebileceği sinyali verdi. Kararın ardından basın mensuplarının önüne çıkan AMB Başkanı Christine Lagarde kararın oybirliğiyle alındığını; büyümeye yönelik risklerin aşağı, enflasyona yönelik risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtti.

Bloomberg’e konuşan bankaya yakın kaynaklara göre eğer enflasyon görünümü gerektirirse AMB ekimde de jumbo faiz artışı yapmaya hazır.

Diğer Haber

Parolapara, dijital kartı Parola Sanal Card’ı tanıttı

- Parolapara Ürün ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ünal Uyar: - "Online alışveriş harcamalarının giderek artığı günümüzde Parolaparalılar, dijital dünyadaki güvenliklerini Parola Sanal Card ile sağlayabiliyor"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir