Anasayfa / Ekonomi / Avrupa’nın şahin isminden faiz artışı mesajı

Avrupa’nın şahin isminden faiz artışı mesajı

Avrupa Merkez Bankası’nın şahin üyelerinden Bundesbank Başkanı Nagel, AMB’nin enflasyonu azaltmak için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini açıkladı.

Nagel, AMB’nin bir sonraki toplantısında vereceği faiz kararı hakkında bir oran belirtmezken, merkez bankasının toplantı bazlı bir yaklaşımı izlemesinin doğru olacağını söyledi.

Enflasyonu düşürmenin zaman alacağını belirten Nagel, oranları sert bir şekilde yükseltip anında sonuç beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

AMB’den tarihi faiz artışı

Avrupa Merkez Bankası’dan 8 Eylül tarihinde, ilk kez 75 baz puanlık faiz artışı kararı almış ve önümüzdeki toplantılarda da artışların devam edebileceği sinyali vermişti. Kararın ardından basın mensuplarının önüne çıkan AMB Başkanı Christine Lagarde kararın oybirliğiyle alındığını; büyümeye yönelik risklerin aşağı, enflasyona yönelik risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtmişti.

Diğer Haber

Deutsche Bank’tan TL için iyimser analiz

Deutsche Bank analistleri mevcut politika çerçevesi içinde kalınması durumunda Türk lirasının önümüzdeki yıl iyi performans göstermesi için alan olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir