Anasayfa / Ekonomi / BAE ile Japonya arasında 23 anlaşma imzalandı

BAE ile Japonya arasında 23 anlaşma imzalandı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi ajansı WAM’da yer alan habere göre, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, ülkesini ziyaret eden Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bir araya geldi.

Başkent Abu Dabi’deki Vatan Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede ikili işbirliği ve bölgesel konular ele alındı.

Bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunan Bin Zayid ve Kişida, bölgesel ve uluslararası istikrar ile barışın korunması için krizlerin diplomatik ve diyalog yollarıyla çözülmesinin önemine vurgu yaptı.

Görüşmenin ardından iki ülke arasında ortak ticari ve yatırımları artırma çabaları doğrultusunda 23 anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı.

Ticaret hacmi 14,7 milyar dolar

Söz mutabakat zaptı ve anlaşmaların yenilenebilir enerji, sağlık, teknoloji, çevre, ulaşım, altyapı ve sanayi alanlarını kapsadığı belirtildi.

BAE ve Japonya arasındaki karşılıklı ticaret hacmi 2022 yılında 14,7 milyar dolara ulaşmıştı. Dolayısıyla Japonya, BAE için dünyada en önemli 10 ticaret ortağından biri olarak görülüyor.

Suudi Arabistan’daki temaslarının ardından BAE’ye geçen Japonya Başbakanı Kişida’nın, Katar ziyaretiyle Orta Doğu turunu tamamlaması bekleniyor.

Suudi Arabistan ile Japonya dün aralarında yenilenebilir enerji, teknoloji ve tarım olmak üzere 26 anlaşma ve protokol imzalamıştı.

Diğer Haber

Nevşehir’de zincirleme trafik kazasında 3 kişi öldü, 6 kişi yaralandı

Nevşehir'de üç otomobilin karıştığı zincirleme trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir