Anasayfa / Ekonomi / Barınma kaosu büyüdü…

Barınma kaosu büyüdü…

Konut kiraları gündemin en acil çözüm bekleyen sorunuyken iktidar cephesinden gelen tek adım yok. Büyük kentlerin merkezinde yaşayanlar şehrin çeperlerine doğru göçe başlarken onların boşalttığı yerlere ya yabancılar ya da yeni zenginler yerleşiyor.

Barınma krizi giderken derinleşmesine rağmen ne bu krizin nedenlerine ne de meseleye dair neler yapılacağına ilişkin bir politika üretiliyor. 20 yıl boyunca inşaat ve emlak sektörü odaklı bir ekonomik büyüme modeli benimseyen iktidar döneminde konut kiraları ve bedelleri olağanüstü artışa geçmiş durumda. Sokaklarda ve sosyal medyada milyonlarca insan aynı anda konut kira bedellerinin ne kadar pahalı olduğundan yakınır hale geldi. İlk kez yaklaşık iki yıllık aranın ardından kampüslerine dönmeye hazırlanan üniversite öğrencilerinin karşı karşıya kaldığı fahiş kira artışları gelir ile yarışır hâle geldi.

Konut fiyatlarını artıran etkenlerden birisi olarak artan bina inşaat maliyetleri gösteriliyor. Maliyet artışının en önemli sebebi ise kurdaki yükseliş. Maliyetler nedeniyle konutta üretimin azalması arz sorunlarının yaşanmasına ve fiyatların artmasına bir gerekçe olarak ortaya atılıyor. Ancak TÜİK’in Yapı İzin İstatistikleri’ne göre 2021 yılında yapı ruhsatı verilen daire sayısı yüzde 27,8 ve yapı kullanım izni verilen daire sayısı da yüzde 4,4 artmış durumda. Başka bir ifadeyle konut arzında yaşanan yavaşlama fiyatların artmasının tek nedeni olamaz.

En büyük neden ise serbest piyasa… Kira konusuna serbest piyasa eşitsizliği daha da derinleştiriyor, toplumsal bir şaşkınlığa neden oluyor. Bazı kentsel bölgelerde neredeyse kullanılmaz hale gelmiş olan konutlar kiralık konut piyasasına aktarılıyor. Yatırım amacıyla birden fazla konut sahibi olan mülk sahiplerinin kamusal bir düzenlemeye veya kısıtlamayla karşılaşmadan istediği fiyatlar ile piyasayı yönlendirebiliyor.

Gelinen noktada ise bazı bölgelerde konut fiyatları 3 katına çıkarken ilk kez konut fiyatlarındaki artış dolar kurundaki artışın önüne dahi önüne geçti.

İngiltere merkezli Knight Frank’ın 150 şehirdeki 12 aylık konut fiyat artışlarını incelediği raporunda, konut fiyatlarının en hızlı arttığı üç il İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. 2021 yılının son çeyreğini kapsayan rapora göre, 150 şehrin 12 aylık konut fiyat artış ortalaması yüzde 11 olurken, İstanbul’da konut fiyatları yüzde 63,2, İzmir’de yüzde 58,5 ve Ankara’da yüzde 55,9 oldu. Bu üç büyük kentten emlakçılarla konut piyasasında yaşanan son durumu konuştuk. Ortaya çıkan tablo ise barınma krizinin çok daha ciddi boyutlara ulaşacağını gösterdi.

Artan kiraların işçi semtlerine de yansımasıyla kiraları karşılayamayan yurttaşlar kentin uzak semtlerine taşınmaya mecbur bırakılıyor. Ankara Keçiören’de 26 yıldır emlakçılık yapan Erdal Taştan, semtteki kiraların astronomik bir şekilde arttığını söyledi. Semti eski yıllarda çoğunlukla asgari ücretle geçinen işçi ailelerin tercih ettiğini kaydeden Taştan, “Kira artışları burada yaşayan yurttaşın maaşına kıyasla dengesiz arttı. Mecbur kaldıkları için daha uygun kiraların olduğu şehir merkezine çok uzak yerlere taşınan insanlar var, köylerine dönmeyi düşünenler bile var. Şehir Hastanesi’nin yapılmasıyla semtte memurlar çoğaldı” diye konuştu.

İlçede bir yıl içinde kiraların yüzde 100’ün üzerinde arttığını kaydeden Taştan, şunları anlattı: “Kiracılar evlerinden çıkmak istemiyor ama ev sahipleri ‘Tadilat yapacağım’ gibi bahanelerle kiracıları evden çıkarıyor. Kiracılar bir sonraki kira dönemi için yüzde 30’lara kadar yapılacak zamma razı olabiliyor ancak ev sahipleri yüzde 30’luk zamlara bile razı olmuyor. Çünkü evi, yeni kiracıya daha yüksek bir fiyata kiralamak istiyor. Şu an 1+1’ler bin 500 TL’den başlıyor. Elimde insanın içinde yaşaması çok zor olan bir daire var ve bu evin aylık fiyatı bin 200 TL.”

Mamak İlçesi’nde emlakçılık yapan Özgür Han da kiraların iki yıldır çok hızlı yükseldiği dile getirdi: “Geçen sene 3+1 bir dairenin kirası ortalama bin TL’den başlıyordu şimdi ise aynı evler 2 bin TL’den başlıyor. Kira artışlarını karşılayamayanlar da çoğunlukla Boğaziçi, Akşemsettin gibi şehir merkezine uzak mahallelere yöneliyor.”

Batıkent’te 25 yıldır emlakçılık yapan Ali Fidan, yapılan projelerle ilçenin dokusunun değiştiğini, fiyatların ise kontrolsüz bir şekilde arttığını söyledi. Fidan, şöyle konuştu:

“Eski yıllarda bölgede, ekonomik geliri daha düşük olan insanlar yaşardı şimdi ise bölge orta üst sınıfın tercih ettiği bir yer haline geldi. Elvankent’e, Sincan’a taşınan insanlar var. Geçen sene 3+1 ev kiraları ortalama bin 200 TL’den başlıyordu şimdi ise aynı evler 2 bin 500 TL’den başlıyor ve üst sınırı yok. Ayrıca şu anda ciddi bir kiralık ev sıkıntı var. Her yıl bu dönemde elimizde en az 10- 15 kiralık ev olurdu şimdi bir tane bile kiralık yok. Çünkü insanlar evlerden çıkmak istemiyor.”

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

ABD’nin eski BM Temsilcisi Nikki Haley, İsrail’in kuzeyinde top mermisine “Bitirin onları” yazdı

ABD'de 2024 başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti'den aday adayı olan ve yeterli desteği alamadığı için yarıştan çekilen Nikki Haley, İsrail'in kuzeyine yaptığı ziyarette top mermisinin üzerine "Bitirin onları" yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir