Anasayfa / Ekonomi / Beyaz eşya perakendecisi beyaz eşya sayısının artırılmasını istiyor

Beyaz eşya perakendecisi beyaz eşya sayısının artırılmasını istiyor

Bloomberg HT yayınına katılan BEYPER Başkanı Ali Yıldız, sosyal konut projesini ve beyaz eşya sektörün olası etkilerini değerlendirdi.

Yıldız “Bence çok güzel bir karar oldu. Geçen seneden bu yana bakıldığında inşaat maliyetleri yüzde 300 artmış, fiyatlar çok yukarı çıkmıştı. Yapılan açıklamada fiyatlar çok uygun ve vadeler uzun. 10-20 yıl gibi vadeler çok uygun. “ dedi.

Konut projesinin etkisi ile beyaz eşya sektöründe oluşabilecek potansiyel bir satış artışına hazır olunduğunu ifade eden Yıldız “ Sektör olarak yüzde 7 pazar payıyla, dünyada ikinci üretimi yapan ülke konumundayız. “ dedi.

Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

Ortalama beyaz eşyada 3 parça ürün (bulaşık, çamaşır, buzdolabı ), 3 parça ankastre ürün (fırın, ocak, davlumbaz) ve küçük ev aletlerini almak, uygun modeller için 50 bin civarında tutuyor. Beyaz eşyada taksit sayısı 9. Bunu kredi kartıyla aldığınızı düşündüğümüzde aylık olarak ortalama bir asgari ücret tutarında taksit ödenmesi gerekiyor.

Bu çok zor bir şey. Bizim sektörümüze de bu konuda el atılırsa, gençlerimiz bunu 9 taksit değil de 18-24 ay gibi taksitlere yayabilirse evin yanında beyaz eşyayı da daha uygun koşullarda alma fırsatı elde etmiş olacaklar. Taksit sayılarının artırılmasını bekliyoruz.

Bundan 5-6 yıl önce ÖTV indirimi çıkmıştı ve satışlara çok önemli etkisi olmuştu. Biriken stoklar için bu çok önemli. Bunlar yapılırsa hem tüketicilerimiz uygun fiyatlı ürün almış olur hem de piyasa hareketlenmiş olur.

Diğer Haber

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi kabul edildi

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Böylece tüm emekliler 5000 TL ikramiye alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir