Anasayfa / Ekonomi / BOJ/ Kuroda: Getiri eğrisi kontrolünü esnek hale getirmek bir seçenek olabilir

BOJ/ Kuroda: Getiri eğrisi kontrolünü esnek hale getirmek bir seçenek olabilir

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, BOJ’un getiri eğrisi kontrol politikasında ince ayarlar yapılmasının gelecekte bir seçenek olabileceğini, ancak şu anda bir değişiklik öngörmediklerini söyledi.

Kuroda parlamentoya verdiği demeçte Kuroda, “Yüzde 2 enflasyon hedefimize ulaşıldığı takdirde, getiri eğrisi kontrolünü daha esnek hale getirmek bir seçenek haline gelebilir” dedi.

Ancak Kuroda, o noktaya gelinene kadar BOJ’un ultra düşük faiz oranlarını devam ettirmesi ve ekonomiyi desteklemek için tüm getiri eğrisi üzerinde aşağı yönlü baskıyı sürdürmesi gerektiğini vurguladı. Konuşmasında döviz kurlarının ekonominin temel göstergelerini yansıtır şekilde istikrarlı hareket etmesinin arzu edildiğini tekrarlayan Kuroda, G7 ve G20’nin keskin, tek taraflı kur hareketlerine yanıt verilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını hatırlattı.

Kuroda ayrıca, Japonya’da BOJ’un güçlendirme programından beri deflasyonun olmadığını, maliyet- itme faktörleri azaldığında enflasyonun yavaşladığının görüleceğini ve hükümet politikalarının tamamlayıcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Diğer Haber

Pasifik Eurasia halka açılıyor

Pasifik Eurasia halka arzı için 6-7 Haziran tarihinde talep toplanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir