Anasayfa / enerji / BOTAŞ’ın 1 yıllık bütçe yükü 171 milyar TL’ye çıktı

BOTAŞ’ın 1 yıllık bütçe yükü 171 milyar TL’ye çıktı

Küresel düzeyde gaz tedariki gündemin ilk sıralarındaki yerini korurken, Türkiye’nin kamu doğalgaz ithalatı şirketi BOTAŞ için ayırdığı kaynak da artıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre BOTAŞ’a Ağustos ayında 26 milyar TL borç verildi. Ağustos itibariyle BOTAŞ’ın bütçeye yıllık maliyeti 171 milyar TL’ye yükseldi.

Bütçeden borç verme kalemi altında BOTAŞ’a yılbaşından beri 96,86 milyar TL aktarıldı. Yılbaşından beri cari transfer kaleminden yapılan aktarım ise 5 milyar TL oldu. Buna göre BOTAŞ’a yapılan toplam ödeme 101,86 milyar TL oldu.

Bütçeden Ağustos’ta borç verme kalemi altında ayrıca TMO’ya 10 milyar TL, EÜAŞ’a da 9,5 milyar TL aktarıldı.

Son dönemde artan küresel enerji fiyatları, KKM’nin dönüş maliyetleri, TL’deki değer kaybı, kamu çalışan ve emeklilerine yapılan ve yapılacak düzenlemeler bütçe açısından artan maliyet anlamına geliyor.

Ayrıca akaryakıt, elektrik, doğalgaz başta olmak üzere enerji sübvansiyonların bütçe maliyeti 2021’de 200 milyar TL’ye ulaşırken bu yıl 300 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

Diğer Haber

Spot piyasada elektrik fiyatları (27.11.2023)

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı yarın için en yüksek 2 bin 700 lira, en düşük 1349 lira 98 kuruş olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir