Anasayfa / Ekonomi / Boykot kararından milyarlarca dolarlık ticaret etkilenecek

Boykot kararından milyarlarca dolarlık ticaret etkilenecek

Türkiye’nin uzun yıllardır yakın ilişkiler kurduğu Fransa ile yaşanan siyasi kriz iki ülke arasında 15 milyar dolara ulaşan dış ticarete ve yatırımlara zarar verecek. İki ülke liderlerinin karşılıklı sert söylemlerinin ardından en son dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Nasıl ki Fransa’da ‘Türk markalı mal satın almayın’ deniliyorsa, ben de buradan milletime sesleniyorum; sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunlardan satın almayın” açıklaması, gerginliğin boykota dönüşmesine neden oldu.

Fransa, Türkiye’nin dış ticarette önemli bir pazarı. En fazla ihracat ve ithalat yapılan ülkeler arasında daima ilk 10 ülke içinde yer alan Fransa’ya, bu yılın ilk 8 ayında 4.2 milyar dolarlık ihracat yapılırken, 3.9 milyar dolarlık da ithalat yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu dönemde Fransa en fazla ihracat yapılan 6’ncı, ithalatta ise 7’nci ülke oldu. 2019’da Fransa en fazla ihraç yapılan ülkeler arasında 7.9 milyar dolar ile 7’nci, 6.7 milyar dolar ithalatla da 6’ncı sırada yer almıştı. Son iki yılda da Türkiye, Fransa’ya dış ticaret fazlası vermeye başladı.

 Fransa’ya da, ABD’ye de tepki vermenin Türkiye’nin hakkı olduğunu ifade eden Yeşilada, “Ama bunların yapılacağı diplomatik kanallar var. Kimse Rahip Brunson krizini hatırlamıyor mu? Bankaların önünde kuyruklar oluştu. Biden CAATSA kelimesini telaffuz etsin, piyasalar yeniden paniğe kapılır.Ben bu yüzden hükümetin odağını ve önceliklerini kaybettiğini düşünüyorum. Siz salgın nedeniyle kısıtlama kararı almasanız da, insanlar korkuları nedeniyle evlerine kapanıyor. Bu, ekonomi için bir facia. Bence önce bu sorunlarla uğraşılmalı. Salgın çok kötüye gidiyor, bütçede derhal tasarrufa gidilip, işsize, sağlığa bütçe ayrılması lazım” dedi.

Yıllık ortalama 15 milyar doları bulan dış ticaretin dışında, Fransa ve Türkiye arasında doğrudan yatırımlar da iki ülkenin ekonomik ilişkilerinde önemli yer tutuyor. Otomotivden gıdaya, ilaçtan perakendeye kadar pek çok sektörde Fransızların Türkiye’de yatırımları bulunuyor. Fransız otomotiv devi Renault, Türkiye’de 50 yıldan fazla bir süredir OYAK ile birlikte üretim yapıyor. Carrefour gibi perakende zincirlerinin de Türkiye’de ortaklıkları ve market ağları bulunuyor. Total de akaryakıt sektöründe Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteriyor. Bir diğer Türkiye’de yatırımı bulunan Fransız markası Sanofi, ilaç endüstrisinde ön plana çıkıyor. Fransa ayrıca Avrupa uçak üreticisi Airbus’ın da büyük hissedarı ve THY’nin Airbus ile uzun vadeli uçak alım sözleşmeleri bulunuyor.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

BIST 100’de açığa satışa yukarı adım kararı

BIST 100’ün yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacağı duyuruldu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.