Anasayfa / Genel / Bursalı firmada yetişecek doktoralı sanayiciler tıbbi cihaz ve ekipman üretecek

Bursalı firmada yetişecek doktoralı sanayiciler tıbbi cihaz ve ekipman üretecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) yüksek nitelikli iş gücünün sanayiye entegre edilmesi amaçlanan program kapsamında BUÜ Teknoloji Transfer Ofisinin girişimleriyle proje başlatıldı.

BUÜ’den 3 doktora öğrencisi, Ermaksan’ın Ar-Ge biriminde sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu alet ve cihazların geliştirilmesi için çalışmaya başladı.

Yüksek teknolojili ürünlerin üretimi konusunda çalışmalarını sürdüren Ermaksan’da ayrıca sağlık alanında görev yapan akademisyenler de çalışmalara katkı sunacak.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, AA muhabirine, üniversite-sanayi iş birliği konusunda Türkiye’de önemli adımlar atıldığını söyledi.

Sanayi ve üniversiteyi ileriye taşıyacak güzel projelerin hayata geçirildiğini belirten Kılavuz, şöyle devam etti:

“TÜBİTAK tarafından uygulanan ‘2244 Sanayi Doktora Programı’ kapsamında 2020 yılı çağrısında sağlık alanında Bursa’da ilk defa sağlık ve diş hekimliği alanında Ermaksan ile iş birliği yaptık. İmzaladığımız protokol ile sağlık alanında, diş hekimliğinde alet ve ekipmanlarında çok ciddi atılımlar yapacağız inşallah. İthal ettiğimiz malzemeleri kendi mühendislerimizle imal etmek ve belli bir süre sonra da dışarıya ihraç etmek noktasında olacağız. Bunu Türkiye’nin geleceği açısından önemli görüyorum.”

Firmanın lazer ve çipler alanında iyi üretimler gerçekleştirdiğini kaydeden Kılavuz, el birliğiyle Bursa ve Türkiye’yi ileriye taşıma gayretinde olduklarını dile getirdi.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan da makine teknolojileri alanında çalıştıklarını, uzun süredir yüksek teknoloji konusunda yatırımlar yaptıklarını aktardı.

Ar-Ge ve inovasyona büyük önem verdiklerini anlatan Özkayan, “Yarı iletkenler, çip üretimi, lazer sistemleri, savunma sanayisi alanlarında yatırım ve üretim yapıyoruz, bunları ihraç ediyoruz. Uludağ Üniversitesi ile Rektörümüzün girişimciliğiyle ve destek olmasıyla, sağlık alanında teknoloji ile Ermaksan’ın üretim gücü ve pratiklerini, üniversitenin akademik gücünü bir araya getirerek bu alana da yönelmek istiyoruz.” dedi.

Özkayan, araştırıp geliştirebilecekleri birçok şey olduğunu gördüklerine işaret etti.

Türkiye’nin yüksek teknolojide önemli ölçüde ithalata bağımlı olduğunu ifade eden Özkayan, “Hem ara ürünlerde hem de kullanılan ürünlerde bunu mutlaka kırmamız gerekiyor. Kendimiz üretirsek, teknolojiye de hakim olursak ve hatta bunu ihraç edersek bu ülke öyle güçlenecek. Bu anlamda üniversite-sanayi iş birliğine çok önem veriyoruz. Sağlık ve tıp alanında birçok konu var. Özellikle 3 boyutlu sistemlerde implant geliştirme, mikroteknolojiler, biyoteknoloji alanlarında birlikte çalışacağız. Lazer teknolojisiyle geliştireceğimiz sistemler de var.” bilgisini paylaştı.

Çalışmaları başlattıklarını ve ilerleme aşamasında olduklarını belirten Özkayan, sağlıktaki teknolojik sistemlerin hem kritik hem de pahalı olduğunu, dünyada çok ciddi pazar payı bulunduğunu ve bundan yararlanmak istediklerini sözlerine ekledi.

BUÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Barbaros Oral, sağlık alanında kullanılan cihazlar konusunda dışa bağımlılığa dikkati çekti.

Bunun azalması amacıyla projeyi önemli gördüklerini anlatan Oral, şunları kaydetti:

“İleride Türkiye’ye herhangi bir şekilde yaptırım, ambargo uygulanacağı durum söz konusu olursa oldukça sıkıntılı bir duruma düşme noktasında kalabiliriz. Bir yıldan fazla süredir sağlık-sanayi platformu kurma noktasında yapılanmaya gittik. Burada Tıp, Diş Hekimliği, Mühendislik, İktisat fakültelerindeki hocalarımızla bir araya gelip çeşitli araştırma ve çalışma grupları oluşturduk. Sağlık alanında hem ilaç olsun hem de yapay zeka konularında iş birliğine gidiyoruz. Bunun dışında hücresel tedaviyle ilgili birtakım atılımlarımız var.”

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Sağlam ise projeyle sağlık alanında çalışan akademisyenlerin sanayi-üniversite iş birliği konusunda farkındalıklarının artırılacağına inandığını vurguladı.

Ermaksan ile yapılan protokolün tıp için önemli olduğunun altını çizen Sağlam, “Diş hekimliğinde kullanılan çok basit ama her biri için dışarıya 100 avro ödediğimiz parçaları çalışıyor hocalarımız. Lazer, diş hekimliği alanında çok kullanılıyor, bununla ilgili projeler var. Son olarak da implantlar var. Ülkemizin çok önemli miktarda ithalat yaptığı bir alanda yavaş yavaş yerli üretimler çok daha ön plana çıkmış olacak.” diye konuştu.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Resmi Gazete’de bugün (27.11.2022)

YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER –– Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.