Anasayfa / Ekonomi / Çin çılgın gibi ucuz petrolle stoklarını doldurdu

Çin çılgın gibi ucuz petrolle stoklarını doldurdu

Corona virüsü salgını sırasında petrol fiyatları tarihin en düşük seviyesini gördü. CNN’de yer alan habere göre, ABD’den sonra dünyanın en çok petrol tüketen ikinci ülkesi olan Çin, bunu fırsata çevirdi.

Okyanus ve deniz üzerindeki trafiği takip eden ClipperData’ya göre, Çin’in kuzey kıyısındaki denizde 59 tanker bekliyor. Bu da bölgedeki trafiğin sıkışmasına neden oldu. Tahminlere göre Çin, fiyatlar düştüğü sırada 73 milyon varil ham petrol aldı ve şimdi bunu gemilerde bekletiyor. İhtiyaç oldukça tankerler yüklerini boşaltacak.

Çin’in satın alıp depoladığı bu miktar, dünyadaki günlük talebin dörtte üçüne denk geliyor! Söz konusu petrollerin, fiyatların dibe vurduğu, hatta ABD’de sıfır altına düştüğü mart ve nisan aylarında satın alındığı öğrenildi. 2020’nin ilk çeyreğindeki ortalama baz alınırsa, şu anda kuzey denizinde normalden yedi kat fazla gemi bekliyor!

ClipperData Analisti Matt Smith yaptığı açıklamada, “Çin, enerji piyasasında pazarlık avına çıktı! Küresel çapta satın alma gerçekleştiriyor. Üstelik şu anda karadaki depoları dolmaya yakın bile değil. Denizde o kadar çok petrolleri var ki yeterince hızlı bir şekilde boşaltamıyorlar. Diğer ülkeler de düşük fiyatlardan yararlanmaya çalıştı ama Çin’in çılgın gibi alım yapması, onların ticaretlerini ‘cüce’ gibi bıraktı” ifadelerini kullandı.

Çin’in satın alma çılgınlığı, petrol fiyatlarının toparlanmasının ana nedenlerinden biri oldu. Çin’in petrol depolaması ile Rusya ve OPEC ülkelerinin eşi benzeri görülmemiş şekilde üretimi azaltmasıyla Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 40 doları gördü.

S&P Global Platts’ın verilerine göre Çin’in mayıs ayındaki petrol ithalatı, corona virüsü salgınına rağmen geçen senenin mayısına göre yüzde 19 yükseldi ve günlük 11.3 milyon varil olarak gerçekleşti.

ClipperData, Çin’in petrol alımında ana tercihinin Brezilya olduğunu belirtti. Tankerle petrolün bu iki ülke arasındaki yolculuğu 1.5 ay sürüyor. Çin ayrıca Irak, Suudi Arabistan ve Nijerya’dan da alımlar gerçekleştirdi.

Rabobank’ın enerji stratejisti Ryan Fitzmaurice konuyla ilgili olarak, “Eğer büyük bir enerji tüketicisiyseniz, şu anki ortamda iki elinizle petrol almaya girişirsiniz!” yorumunu yaptı.

Petrol fiyatlarının yavaş yavaş yükselmesiyle birlikte Çin’in alımları yavaşlattığı öğrenildi.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

BIST 100’de açığa satışa yukarı adım kararı

BIST 100’ün yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacağı duyuruldu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.