Anasayfa / Sektör Firmaları / “Çin’in gelişmiş çip üretim yeteneği hafife alınmamalı”

“Çin’in gelişmiş çip üretim yeteneği hafife alınmamalı”

Endüstri analistleri, Washington’un ülkenin teknolojiye erişimini veya teknoloji üretmesini engelleme girişimlerine rağmen, Çinli çip üreticilerinin kendi gelişmiş yarı iletkenlerini geliştirecekleri konusunda iyimserler.

Araştırma şirketi Futurum Group’un CEO’su ve Baş Analisti Daniel Newman, konuyla ilgili CNBC’ye verdiği demeçte, “Çin’in yeni nesil teknolojiler geliştirmenin bir yolunu bulma ve bazı geri kalmış teknolojileri hala gerçekten önemli ürünler oluşturmak için kullanma konusundaki yeteneğini ve kararlılığını hafife almıyorum” ifadelerini kullandı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Huawei ve Alibaba gibi Çinli şirketler daha az veya daha az güçlü yarı iletkenlerle yapay zeka performansını en üst düzeye getirmek veya tek bir donanıma olan bağımlılığı azaltmak için farklı çipleri birleştirmek gibi yöntemler üzerinde çalışıyorlar.

Gazetenin görüşlerine başvurduğu endüstri uzmanları, bunun bu Çinli teknoloji firmaları için bir “meydan okuma” olacağına inansa da, bazı deneylerin umut vaat ettiğini belirtiyor.

Center for a New American Security adlı düşünce kuruluşunun başkan yardımcısı ve araştırma direktörü Paul Scharre, hiçbir şeyin imkansız olmadığına dikkat çekerek, “Kesinlikle uzun vadede Çinlilerin bu teknolojik gelişmeleri yapabilmesini beklememezi gerektiğini düşünüyorum. Bunu başkalarının beklediğinden daha hızlı başarmaları oldukça olası” dedi.

Çin misilleme olarak ABD’li Micron’dan ürün alımını yasakladı

Washington’un Pekin’i gelişmiş çip teknolojisinden uzaklaştırma çabalarına misilleme olarak Çin, ülkedeki önemli altyapı operatörlerinin ABD çip devi Micron Technology’den ürün satın almasını yasakladı.

Öte yandan Washington’un ayrıca Güney Kore’yi ülkesindeki çip üreticilerinin, Çin’de Micron’dan doğan boşluğu doldurmasına izin vermemeye çağırdığı da bildirildi.

Nvidia kurucusu ve CEO’su Jensen Huang geçen hafta yaptığı açıklamada, “Çin’in çip endüstrisine adadığı kaynaklar oldukça büyük dolayısıyla onları hafife alamazsınız” demişti.

Reuters’in bir haberine göre Çin, çip endüstrisine 1 trilyondan fazla Çin yuanı (140 milyar dolar) akıtıyor. Yerli çip üreticileri, halihazırda devlet sübvansiyonlarından ve devlet destekli araştırma projelerinden yararlanıyor.

Sonuç olarak, Huang geçen hafta Computex Taipei 2023 etkinliğinde medyaya verdiği demeçte, “Çin’de çok sayıda GPU girişimi” var ve mevcut oyuncuların rekabette kalabilmesi için çok hızlı koşmaları gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. GPU’lar Yapay zeka uygulamalarına güç sağlamak için (grafik işleme birimi) kullanılıyor.

Olgunlaşmış çip pazarı alternatif olabilir

Analistler, Çin’in halihazırda ilerleme kaydettiği eski çiplerde de hakimiyet peşinde koşabileceğine inanıyor.

Varlık yönetimi firması Needham & Company’de baş ve kıdemli yarı iletken analisti olan Charles Shi, “Çin, olgunlaşmış teknolojilere dayalı çipler yapmada iyi ilerleme gösteriyor” dedi.

Olgunlaşmış teknoloji 28 nanometre veya daha büyük yongaların yapımında yer alan süreçleri ifade ediyor. Daha yüksek rakamların daha eski teknolojiye işaret ettiği alanda 28 nanometre ve üstü çipler eski teknoloji olarak kabul ediliyor.

Shi, “Bu çipler otomotiv endüstrisi için giderek daha önemli hale geliyor” dedi. 28 nanometrelik çipler, diğer ürünlerin yanı sıra otomobillerde, tüketici elektroniğinde yaygın olarak kullanılıyor.

Çin, 2021’de 28 ve 14 nanometre çip üretiminde yetkinlik elde etti

İngiltere merkezli analiz sağlayıcısı Total Telecom, Çin’in 2021 yılında 28 nanometre ve 14 nanometre çip üretiminde yetkinlik kazandığını söyledi.

International Business Strategies’e göre, 28 nanometre çiplere olan talebin 2030 yılına kadar üç kattan fazla artarak 28,1 milyar dolarlık bir pazar yaratması bekleniyor.

Scharre Çinli firmaların geleceğiyle ilgili, “Eski ya da olgun teknoloji çipler için oldukça sağlıklı bir piyasa var ben Çinli büyük çip üreticilerinin bu tipte çipler üreterek hayatta kalabileceklerini düşünüyorum. Çin’in en gelişmiş çipleri üretme kabiliyeti elde etme çabalarına karşı eski model çip üretiminde kazanılacak büyük miktarda para ve fırsatlar var. Çin en azından yakın vadede son teknoloji çip üretemeyecek. İleri çip teknolojisine ulaşmak kayda değer miktarda dikkat, kaynak ve insan sermayesi gerektirecek” dedi.

Diğer Haber

Yazın artan ishal vakalarında antibiyotik kullanılmaması uyarısı

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Acil Uzmanı Doç. Dr. Murat Doğan, yazın gelmesiyle çocuklarda artan akut ishal vakalarının tedavisinde, doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir