Anasayfa / Sektör Firmaları / Cruise’un kurucu ortağı Kyle Vogt istifa etti

Cruise’un kurucu ortağı Kyle Vogt istifa etti

HANDE BERKTAN

General Motors’un geçtiğimiz yıl satın aldığı otonom taksi şirketi, Cruise’un kurucu ortağı ve CEO’su Kyle Vogt istifa etti.

Yeni nesil teknoloji girişimler, otomotiv sanayinin dönüşümünde kilit rol üstleniyor. 2022 yılında General Motors, SoftBank Vision Fund 1’in sürücüsüz otomobil teknolojisi geliştiren Cruise’u 2,1 milyar dolara satın almıştı.

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı, Cruise’un otonom sürüş kazaları sonrası, halka açık yollarda sürücüsüz araçları kullanma izinlerini askıya aldı. Kyle Vogt, olaydan sonra yaptığı açıklamada, “CEO olarak Cruise’un bugün içinde bulunduğu durumun sorumluluğunu üstleniyorum. Hiçbir mazeret yok ve olanları kapatmak mümkün değil. Güvenlik, şeffaflık ve toplum katılımı konularını iki katına çıkarmamız gerekiyor.” demişti.

Cruise CEO’su Vogt, haftasonu tüm çalışanlara gönderdiği e-postada ise “Son 10 yıl muhteşemdi ve bu süreçte Cruise’a yardım eden herkese minnettarım. Garajımda kurduğum girişim, birçok şehirde 250.000’den fazla sürücüsüz sürüş sağladı ve her sürüş, insanlara geleceğe dair küçük bir tat verme konusunda ilham verdi. Cruise henüz yeni başlıyor ve önünde harika bir gelecek olduğuna inanıyorum. Hepiniz zeki, azimli ve dirençlisiniz. Artık yanınızda çalışamayacağım için çok üzgünüm. Cruise’un bir sonraki bölümde neler sunacağını görmek beni heyecanlandırıyor.” ifadelerine yer vererek istifasını duyurdu.

General Motors Başkanı ve CEO Mary Barra, Cruise’da mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı olan Mohamed Elshenawy’nin Cruise’un yeni başkanı ve CTO’su olarak görev yapacağını açıkladı.

Diğer Haber

OYDER’den elektrikli araç düzenlemesine tepki

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğ (OYDER) Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım'da çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile otomotive yatırım yapan yetkili satıcıların cezalandırıldığını ve iflasların kaçınılmaz olduğunu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir