Anasayfa / Ekonomi / Cumhurbaşkanı Erdoğan:Gençlerimizden geleceklerini özel sektörde aramalarını istiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan:Gençlerimizden geleceklerini özel sektörde aramalarını istiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi video konferans yöntemiyle gençlerle buluşma gerçekleştirdi. Bir öğrenci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, üniversite mezunu olduğu halde işsiz kalan gençlerle ilgili düşüncelerini sordu. Erdoğan ise, gençlerin geleceklerini özel sektörde aramaları gerektiğini belirterek, “Asıl istihdam, özel sektörde, sanayide, üretimde, yüksek teknolojide, ticarette ve tarımda olacaktır. Gençlerimizden kendilerine ve kabiliyetlerine güvenmelerini istiyorum” dedi.

YKS’ye girecek Umut Çorbacı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelttiği soru:

Benim adım Umut Çorbacı, Rize Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Eskiden üniversiteye gitmek, diploma sahibi olmak değer verilen bir şeydi. Bugün ne yazık ki üniversite kazanmak, diploma sahibi olmak aynı değeri görmüyor. Bunun sebebi de diplomanın iş bulurken eskisi kadar değerli olmaması. Üniversite okuduğu ve bitirdiği halde işsiz olan gençlere sizin söyleyeceğiniz şeyler nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cevabı ise şu şekilde:

“GENEL EĞİTİM SEVİYESİNİ YÜKSELTTİK”

Her şeyden önce işsizlik ister genç olsun ister yaşlı olsun, kendini ve ailesini geçindirmek isteyen insanlar için büyük bir sıkıntıdır. Ülkemizde şehirleşme oranının artmasıyla birlikte tarım kesiminde izlenen gerçek işsizlik kendini belli etmeye başlamıştır. Son 18 yıldaki atılımlarımızla hem ilk ve orta öğretimde hem yüksek öğrenimde altyapıyı güçlendirerek nüfusumuzun genel eğitim seviyesini fevkalade yükselttik. Üniversite öğrencisi sayımız 1 milyon 650 binlerden 8 milyon rakamına dayandı. Eğitim seviyesi yükseldikçe gençlerimizin hayata atılma yaşı da ileriye doğru gidiyor. Eskiden liseyi bitirip askerliğini yapan kişiler en geç 20-21 yaşlarında hayata atılırken, şimdi lisans ve yüksek lisans derken bu çıta 30 yaşa yükseldi.

“BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR”

Mesleki eğitimin, 28 Şubat döneminde sırf İmam Hatip Okulları’nın önünü kesmek için getirilen engeller sebebiyle cazibesini yitirmesi de hayata atılma yaşının yükselmesine neden olmuştur. Bir tarafta sanayide çok ciddi bir tekniker, teknisyen, usta ve tarım kesiminde çalışacak insan açığımız var; diğer tarafta ciddi bir genç işsizlik var. Bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Hepsinden önce gençlerimizin yeteneklerine, kabiliyetlerine uygun iş alanlar oluşturmaktır. Bu da ülkenin genel ekonomik ve sosyal gelişmişliğiyle ilgilidir. Türkiye için 2023 hedeflerini belirlerken, gençlerimizi başta olmak üzere çalışmak isteyen her vatandaşımız için bu imkanı sağlama gayesiyle hareket etmiştik.

ASIL İSTİHDAM ÖZEL SEKTÖRDE

Ülkemizin son 7 yılda yaşadığı onca badireye rağmen bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Ekonomide hem dış saldırılara karşı aldığımız tedbirlerin hem de büyümeyi ve kalkınmayı hızlandırmak için attığımız adımların meyvelerini yavaş yavaş alıyoruz. Salgın dönemi tarım başta olmak üzere temel üretim alanlarında öncelikle kendi kendine yeterli olmanın, onun ötesinde dünyanın taleplerine cevap verebilmenin ne derece önemli olduğunu gösterdi. Bu bakımdan Türkiye’nin önünde çok büyük bir potansiyel var. Önümüzdeki bu fırsatı değerlendirerek kendilerini geliştiren, birikimi ve yeteneğiyle öne çıkan her gencimize gönül rahatlığıyla çalışabileceği iş alanı sağlama konusunda kararlıyız. Ancak her üniversite mezunu kamuda istihdam edileceği gibi bir düşünce de doğru değil. Kamunun görevi iş yapmak, üretmek isteyen herkese yol göstermektedir. Asıl istihdam, özel sektörde, sanayide, üretimde, yüksek teknolojide, ticarette ve tarımda olacaktır. Gençlerimizden kendilerine ve kabiliyetlerine güvenmelerini geleceklerini özel sektörde aramalarını istiyorum. Kaldı ki; dünyanın hiçbir yerinde her üniversite mezununa hemen iş hazırlığı diye bir şey de söz konusu değildir.

“ARA ELEMAN SIKINTISI ÇEKEN İLLERİMİZ VAR”

Örneğin, dünyanın değişik ülkelerinde ara eleman diye bir konu söz konusudur. Özellikle, teknik liseler ara elemanları yetiştirir. Ve bu ara elemanlarda kamuda görev almaktan çok özel sektörde görev alabilme şansına sahiptir. Ülkemizde de şu anda bazı illerimiz var ki, bu ara elemanları bulabilme konusunda çok ciddi sıkıntıları vardır. Gaziantep bunlardan bir tanesidir. Birçok fabrika ara eleman bulmada sıkıntı çekiyor. Bunları hızlı bir şekilde aşmamızda fayda var. Malatya ve Adana için de aynı şey geçerlidir. Bu konuda biz yeter ki kararlı olalım.

Biz kendi mesleğimizde bir ara eleman olarak iş bulmada adım attığımız zaman iş var. Kamuda da yine aynı şekilde lisansüstü, yüksek lisans. Bu alanlarda da açılan sınavlarla bütün evlatlarımıza iş bulma imkanları sağlıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a genç işsizlik soruldu: Gençlerimizden geleceklerini özel sektörde aramalarını istiyorum

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Credit Suisse’e ‘sızıntı’ davası 

İsviçre Federal Başsavcılığı, 2022'de Credit Suisse’e veri sızıntısıyla ilgili ceza davası açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.