Anasayfa / Ekonomi / Dev kargo şirketi acilen satılıyor

Dev kargo şirketi acilen satılıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) FETÖ davaları kapsamında el konulan Sürat Kargo ile Sürat Lojistik şirketlerini acil bir kararla satışa çıkarması kafalarda büyük soru işaretlerine yol açtı. TMSF, Sürat Kargo’ya talip olacak yatırımcılara sadece 1 aylık süre verdi. Ancak bu bir aylık sürenin içine 15 Temmuz ve Kurban Bayramı tatilleriyle 8 günlük hafta sonu tatillerinin denk gelmesinin yatırımcılara hareket alanı bırakmadığı belirtildi. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, pandemi döneminde yıldızı parlayan kargo sektörüne yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini ancak teklif verme süresinin aşırı kısa tutulması yüzünden ihaleye çok sayıda yatırımcının katılamayabileceğini söyledi.

Demirtaş, “Yangından mal kaçırır gibi bayram tatillerinin olduğu bir dönemde alelacele ilana çıkılması, adrese teslim ihale kuşkularını artırıyor” dedi.

Sürat Kargo şirketine kayyum olarak atanan TMSF, 28 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımladığı ilanla Sürat Kargo ve Lojistik firmasını 325 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkardı. TMSF, ihaleye katılacak firmalara tekliflerini sunmaları içinse 27 Temmuz tarihine kadar süre verdi. Ancak devasa bir değeri ifade eden satış için yatırımcılara takvim üzerinde sunulan yaklaşık 1 aylık sürenin büyük bölümü resmi tatilden oluşuyor. Kargo şirketini satın almak isteyen firmalara ihaleye teklif verebilmeleri için sadece 13 iş günü kalıyor.

Şartnameye göre, ihaleye katılacak firmaların 32 milyon 500 bin lirayı TMSF’nin banka hesabına yatırması, ayrıca nakit teminat dışında bankalardan da kesin ve süresiz teminat mektubu getirmesi gerekiyor. Tatil günleri hariç elde kalan 13 iş günü gibi kısa sürenin böylesine büyük bir operasyon için birçok firmayı zorlayacağı belirtiliyor.

Ünal Demirtaş

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, pandemi döneminde yıldızı parlayan kargo sektörüne birçok yatırımcının ilgi duyduğunu, ancak ihale süresinin kısa tutulması yüzünden bu ilginin yüksek kamu menfaatine dönüşme imkanının azaldığını söyledi. Demirtaş, “O yüzden ihalenin yangından mal kaçırır gibi alelacele, tam da hafta sonu ve resmi tatillerin iş gününden daha fazla olduğu bir aya sıkıştırılması kafamızda ciddi soru işaretlerine yol açıyor. Acaba bu, adrese teslim bir ihale mi olacak? İşin kime verileceği şimdiden biliniyor da onun dışında başkasına gitmesin diye mi böyle bir takvim seçildi? 2-3 aylık süre tanınsa kamu olarak ne kaybederiz? Tüm bu soruların kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

COŞTURAN POTASYUM SİLİKAT

* Bitki bünyesindeki suyu ayarlar, meyvede çatlamayı % 80 oranında durdurur.
• Bitkinin mantar patojenlere direnci arttırır. Mantar kökenli hastalıkları, maytları kontrol eder. Beyaz sineği ve diğer böcekleri önler. Yapraklara sprey olarak haşere kontrol amacıyla uygulanabilir.
* Bitkilerin besinleri taşıma özelliğini arttırır. Hücre duvarını güçlendirir. Kök hücreleri yeniler. Daha iyi sağlıklı meyve,çiçek ve sebze oluşumunu sağlar.
* Kan pıhtılaştırıcı gibi enfeksiyonlu bölgeyi silikonla sararak bitkiyi patojenlere karşı korur. Hücre duvarını kalınlaştırıp hücreyi büyüterek de koruma sağlar.
• Dikenlerin gelişmesini, yapraklarda mineral konsantrasyonunun artmasını sağlar.
• Hasatın kalitesini, rengini kokusunu arttırır.
• Bitkiler için gerekli besin mineralleri ve çinkonun alınımı nı kolaylaştırır.
• Fosfor metabolizmasını ayırarak bitkinin soğuğa karşı dayanıklılığını arttırır (Don’a karşı koruyucu etki sağlar).
* Bitkinin abiotik strese direncini arttırır.
• Bitkideki hastalık baskısını azaltır
• Bitkide büyüme ve verimi arttırır.
• Bitkinin kuraklılık ve mevsim şartlarına direnci arttırır.

Costuran’ın etkilerinden bazı örnekler

* Kirazda ve üzümde tane iriliğinde artış sağlar.
* Nar ağacında gün yanığını önler,yaprakların üzerini kaplayarak güneşe karşı yaprağın yanmasını önler,ayrıca meyve üzerinde film oluşturarak çatlamaları da önler.
• Çeltikte ve buğdayda dikliği sağlar. Çeltik ekilen topraklar, çeltiğin silisi alması nedeniyle zamanla silis bakımından fakirleşiyor, potasyum silikat sulama suyuna veya bitkiye yapraktan verilerek silis ihtiyacını da dengeliyor.
* Büyümekte olan dolmalık kabağa verildiğinde verimini, boyutunu, ağırlığını, sayısını attırır.
• Kabaktaki uygulamalarda bitkiye matlık yapan(gümüşleme) de etkili sonuçlar verir.
• Yüksek tuzluluk durumunda domatesin canlılığını korumasını sağlar.

KULLANIM ŞEKLİ                   

• Gerek topraktan seyreltilmiş çözelti halinde veya yapraktan püskürtme suretiyle uygulanır. Yaprak dozu; 150-300 cc/100 lt su..
• Diğer gübrelemelerin öncesinde veya sonrasında verilmelidir.
• Bitki ekiminden önce toprak düzenleyici ve zenginleştirici olarakta kullanılır.

KARIŞABİLİRLİK

• Coşturan’ın pH değeri 11-12 arasındadır ve asitli gübrelerle karışmaması gerekir, yoksa çözünmüş silisten dolayı jellenme problemi olabilir.

Potasyum silikat,pars lime sülfür,grafit,çinko tozu,hadjin yılan kovucu,bakır sülfat,magnezyum sülfat,magnezyum oksit,sodyum metabisülfit,alüminyum hidroksit,tutkal,pva,mangan dioksit,manganez dioksit,mangan sülfat,çinko sülfat,çinko oksit,sodyum ligno sülfonat,potasyum ligno sülfonat,aripad hayvan altlığı,pirinç tozu,bakır tozu,alüminyum tozu,kurşun oksit,sülyen,mürdesenk,zeolit,sepiyolit,parsvet yara tozu,badimon yara tozu

Dmrsüren kimya ltd.şti-0216 4421200-05523307100

www.kimyadeposu.com

Diğer Haber

Rusya yurt dışına para transferi kısıtlamalarını uzattı

Rusya Merkez Bankası, yurt dışına para transferine yönelik kısıtlamaları 6 aylığına uzattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir