Anasayfa / Ekonomi / Dolarda son durum! ABD seçim sonuçları takip ediliyor

Dolarda son durum! ABD seçim sonuçları takip ediliyor

Piyasada henüz sonuçları tam netleşmeyen ABD seçimleri yakından izleniyor.

ABD seçimlerinde koltuğunu korumaya çalışan Başkan Donald Trump, başkanlık yarışında kalması için kazanması şart olan Florida eyaletinde Demokrat rakibi Joe Biden’ın önünde giderken, seçimin sonucunu belirleyen bir düzineye yakın eyaletin bazılarında da rakibinin önüne geçti.

ABD’de seçimlerin sonuçları eyaletlerde verilen oylara göre o eyaletin Seçiciler Kurulu’ndaki temsilcileri tarafından belirleniyor. Adayların başkanlığı kazanması için Seçiciler Kurulu’ndaki 538 temsilciden en az 270 oy toplaması gerekli. ABD seçimleri Türkiye açısından daha net bir risk unsuru da oluşturuyor.

Reuters’da kısa süre önce yayımlanan bir analizde dikkat çekildiği üzere Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dış askeri müdahalelerine ve Rusya ile daha yakın işbirliğine karşı ABD’nin duruşunu sertleştirmesi beklendiği için, ABD başkanı seçilmesi halinde Türkiye diğer ülkelerden daha fazla kaybedebilir.

Dolar/TL 22 Ekim’de PPK öncesi gördüğü 7.7935 seviyelerinden dün yeni zirve olan 8.5434’e kadar yükseldi. Dolar/TL dün akşam saatlerinde ise gerilemeye başladı. Bankacılar düşüşte TCMB’den 19 Kasım’ı beklemeden bir faiz kararı alabileceği beklentilerinin rol oynadığını söylediler.

Piyasalarda bugün TCMB’nin aylık enflasyon gelişmeleri raporu, Ekim ayı reel efektif döviz kuru verisi de izlenecek.

TCMB SIKILAŞTIRMAYI HER GÜN BELİRGİNLEŞTİRİYOR

Merkez Bankası hali hazırda %10.25 seviyesindeki politika faizinden fonlama yapmıyor. Banka %11.75 seviyesindeki BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik fonlamayı Cuma günü sıfıra indirdi. Banka yine aynı faiz oranındaki diğer fonlamaları da dün itibarıyla yapmayacağını açıkladı.

TCMB fonlama maliyetini artıran sıkılaştırma adımlarına dün de devam etti. Merkez Bankası döviz ve altın karşılığı TL verdiği swap piyasasındaki TL faizini 150 baz puan artırarak %11.75’ten %13.25’e yükseltti.

Bu adımlarla birlikte TCMB’nin fonlama kompozisyonunda %14.75 seviyesindeki GLP ve benzer oranlarda oluşan geleneksel yöntemli reponun ağırlığı artmış durumda. GLP oranından kullanım dün 49 milyar TL’ye yükselerek TCMB’nin repo ile sağladığı yaklaşık 210 milyar TL’lik fonlamanın yaklaşık dörtte birini oluşturdu.

TCMB’nin piyasaya sağladığı kümülatif fonlamanın maliyetini gösteren ortalama fonlama maliyeti de bu adımlarla hali hazırda %14.75’e yükselen gecelik faizlere doğru çok daha hızlı yükseliyor.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün 49 baz puan artışla %13.94 seviyesine yükseldi. Temmuz ortasından beri 650 baz puan civarında sıkılaştırmaya gidildi ve fonlama maliyeti Aralık 2019’dan beri en yüksek orana çıktı.

TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen sert değer kaybı TCMB’nin ekim ayında beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ile belirginleşti. Son dönemde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri ve ABD seçimleri de TL’de değer kaybına etki eden unsurlara eklendi.

PİYASA DAHA NET ADIMLAR BEKLİYOR
TL faizlerinin gecelik vadede TCMB’nin faiz koridorunun en üst seviyesi olan %14.75’e yükselmesinin yerli ve yabancı yatırımcıların pozisyonlarında nasıl bir değişim getireceği piyasada takip ediliyor. Bankacılar ilgili adımların TL’de daha fazla değer kayıplarının önüne geçtiği konusunda hemfikirler. Ancak piyasalar TCMB’den daha net adımlar görmek istiyorlar. TCMB Başkanı Murat Uysal geçen hafta enflasyon raporunda daha fazla sıkılaştırmaya ilişkin net bir sinyal verdi. Ancak bu sinyal de piyasada TL varlıklar için henüz iyimser fiyatlama getirebilmiş değil. Piyasalar beklentilerin çok dışında bir sonuçla karşılaştıkları Ekim ayı PPK kararının ardından TCMB’nin söylemlerinden ziyade eylemlerine odaklanmış durumda.

 

TCMB’nin bir sonraki PPK toplantısı 19 Kasım’da yani yaklaşık 2 hafta sonra. TCMB’nin enflasyon raporu söylemleri sonrası bankanın bu tarihte politika faizi dahil yeni bir sıkılaştırma adımına yönelmesi bekleniyor. Bazı beklentiler ise küresel satış dalgası, ABD seçimleri ya da jeopolitik tansiyonun piyasa yansıması kötüleşmesi halinde bu tarihten erken de adım atmak zorunda kalabileceği yönünde.

Bir bankacı, “Piyasada sert satış baskısı ardından hem TL hem borsada dün akşam saatlerinde ciddi bir toparlanma görüldü. Burada Biden’in seçilmesiyle birlikte TCMB’nin 19 Kasım kararını erkene alabileceği yönünde oluşan beklenti. ABD seçim sonuçları henüz net değil ancak piyasa beklentisinin 19 Kasım ya da öncesinde TCMB’den belirgin yeni sıkılaştırma olduğu aşikar” dedi.

Bir başka analist de dün piyasada ABD seçim sonuçlarına göre Merkez Bankası’ndan bir ara toplantı ve faiz artışının fiyatlandığını söyledi.

ALTIN

İkon Menkul tarafından hazırlanan altın analizinde ABD seçim sonuçlarının geldiği dakikalarda hareketli anlar yaşandığı belirtildi. Bir süredir takip edilen destek ve dirençlerin kırılmadığı belirtilen notta, “Yukarıda 50 günlük ortalamaya temas etse de bu ortalama altında kalmaya devam ediyor. Bu ortalamanın üzerinde günlük mum kapanışları sağlanmadan sarı metalde yükseliş eğiliminden bahsetmek teknik olarak zor olacaktır. Destekler 1900 – 1875 – 1860 – 1848, dirençler: 1914 – 1930 – 1958 – 1984” ifadelerine yer verildi.

DOLAR

Işık Menkul tarafından hazırlanan bültende TCMB’nin yeni swap faizi hamlesi ve TÜİK’İn açıkladığı ekim ayı enflasyon rakamlarının takip edildiği dün, ABD seçim riski ile TL’de negatif ayrışma görüldüğü ve kurda yine rekorların kırıldığı belirtilerek, “Ancak, gün içerisinde 8.54 seviyesini aşan kur, TCMB’nin olağanüstü toplantı yaparak faiz artırabileceğine dair gelen bazı haberler sonrasında geri çekildi ve günü 8,40 civarından kapattı. ABD seçim sonuçları ile güne başladığımız kurda, şu an için 8,41 seviyesi üzerinde fiyatlama görmekteyiz ve teknik fiyatlamalardan daha çok gün içerisinde gelecek haber akışları ile yine fiyatlamaların şekil bulmasını beklemekteyiz.” denildi.

BORSA

İnfo Yatırım tarafından paylaşılan notta şu ifadelere yer verildi:

BIST100 endeksi tarafında ise günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izlenirken öğleden sonra ise satış baskısıyla birlikte endeksin 1.130 puanı destek haline getirdiğini görüyoruz. Endekste kısa vadede 1.155 – 1.160 seviyesinin direnç olması beklenirken,aşağı yönde 1.140 ve 1.130 seviyelerinin destek oluşturmaya devam etmesini bekliyoruz.

Diğer Haber

Abdi İbrahim, Avrupa Şampiyonu milli yüzücü Sakcı’yı desteklemeye devam edecek

- Abdi İbrahim İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Oğuzcan Bülbül: - "Abdi İbrahim olarak, yeni sporcuların yetişmesine destek olacak projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir