Anasayfa / Ekonomi / Dönüşüm zulmü

Dönüşüm zulmü

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Okmeydanı Fetihpaşa Mahallesi’nde yurttaşlar baskı ve tehditlerle kentsel dönüşüme zorlanıyor. Yurttaşlar ise “Zorla değil rızayla, rant için değil halk için dönüşüm istiyoruz” diyor.

AKP’li Beyoğlu Belediyesi, Fetihpaşa Mahallesi’nde tüm zorlamalara rağmen halkı kentsel dönüşüm projesine ikna edemedi. Mahallede dönüşüm için yasanın gerektirdiği üçte ikilik çoğunluk sağlanamadı, çok az sayıda hak sahibi dönüşümü kabul etti. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, dün yaptığı açıklamada proje için 2 yıldır uğraştıklarını ama CHP’nin engel olduğunu iddia ederek, “Biz bir adım atıyoruz, ertesi gün vatandaşları toplayıp galeyana getirmeye çalışıyorlar” dedi.

Başkan Yıldız’ın ‘adım atmak’tan kastı ise yurttaşlara baskı uygulamak. Yurttaşlara ocak ayından beri ‘evleri boşaltın’ diye tebligat üstüne tebligat yollanıyor. Belediye bu ay da kiracılara ve esnafa tebligat yollamaya başladı. Bunun yanında belediye yetkilileri tarafından yurttaşlara, evlerini boşaltmadıkları takdirde su ve doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinin kesileceği söyleniyor.

Mahalleliler, her hafta pazar günü saat 17.00’de mahallede yürüyüş gerçekleştirerek bu baskıları protesto ediyor. Fetihpaşa halkı önceki gün de eylemdeydi. Evlerinin gerçek değerinin çok altında ücret ödenerek yıkılmak istendiğini belirten mahalleliler, TOKİ’nin yapacağı yeni evler için kendilerini 240 ay vade ile borçlandırmaya çalıştığını ifade etti. Yurttaşlar, kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ama zorla değil adil, şeffaf ve rızaya dayalı bir kentsel dönüşüm istediklerini dile getirdi.

Mahalleliler, yürüyüşün ardından avukatları Onur Cingil’le bir toplantı gerçekleştirdi. Cingil, projeye karşı 200’e yakın bireysel dava olduğuna, yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen belediye ve bakanlığın ısrarını sürdürdüğüne dikkat çekti.

Sözcü’nün haberine göre Cingil, mahalledeki durumu şöyle anlattı: “Fetihpaşa’da diğer kentsel dönüşüm mücadelelerinde de gördüğümüz gibi sözleşme yok, proje yok, ne hak verileceğine ilişkin hiçbir kesinlik yok. Yüzde 30 oranında hak ediş verileceği konuşuluyor. Ne kadar konut üretileceği bilinmiyor. Halkın taleplerine karşı tahliye ve altyapı hizmetlerinin kesilmesine dair tebligat gönderiliyor. Bölge için 2012 ve 2016’da yapılan planlar iptal edilmişti Danıştay tarafından. Sadece insanlara yapılan baskı var, zorlama var.”

Kiracılara tebligat gönderilmesi uygulamasıyla başka yerlerde karşılaşmadıklarını da söyleyen Cingil, “Onları da çıkarıp imza atmayanları kira gelirinden mahkûm etmek istiyorlar. Bunun yanında esnafa ruhsat denetimi yapıp ‘ruhsatınız yok’ deniyor. Geçici ruhsatı veren Beyoğlu Belediyesi. Yıllardır dilekçelere rağmen kesin ruhsatı vermeyen de kendileri. Elektriksiz, doğalgazsız, susuz bırakalım, kira geliri olmadan bırakalım, yaka paça atalım anlayışı var” ifadelerini kullandı.

Av. Cingil ayrıca diğer yerlerden farklı olarak ikametgâhını Fetihtepe’ye almak isteyenlere izin verilmediğini, adres taşıma işlemine engel olunduğunu kaydetti.

Pars Grafit Nerelerde Kullanılır?

1. Makina Parçalarında Yağlayıcı Olarak
Makina parçaları üzerinde uzun müddet yapışabilmesi özelliği ile, makina yataklarında yağlama maddesi olarak kullanılabilir. Bu alan için kullanılabilecek grafitin çok saf olması (en az % 95 grafitleşmiş karbon) ve kuvars gibi sert mineralleri içermemesi gerekir. Taşıyıcı sıvının türüne bağlı olarak, grafit burada kuru veya yaş bir tabaka oluşturur. Kuru tip, fırın zincir ve arabalarında, motor silindirlerinde, deniz araçlarında ve kimyasal tesislerde; yaş tabaka türü ise, yüksek basınç altında, bilyalı yataklarda kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

2. Döküm Sanayinde
% 40 – 60 grafitleşmiş karbon içeren grafit tozlarının, asıl kullanıldığı yerler dökümhanelerdir. Kil ve kumla karıştırmak suretiyle döküm kalıpları yapımında kullanılır. Bentonit veya olivin ile karıştırılıp, öğütülmüş kok kömürü tozu ve petrol koku, bu sanayii dalında grafiti ikame edebilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

3. Kurşun Kalem Ucu Yapımında
Kurşun kalem ucu, işlenmiş kaolen, bentonit ve grafit karışımından yapılır. Bu kullanıma en uygun grafit türü, ince taneli ve kompakt olanıdır. Yumuşaklığı nedeniyle, daha çok doğal grafit tercih edilir. Saflığının yüksekliği oranında, bu alandaki kıymeti artar. Düşük kaliteli kalem uçları için amorf grafit kullanılır. Her iki durumda da arzu edilen grafit türü, aşındırıcı madde (kuvars gibi) içermeyen ve % 96 oranında grafitleşmiş karbona sahip olandır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

4. Motor ve Jeneratör Fırçaları İmalinde
Bu malzemeler, yüksek sıcaklıktaki amorf veya damar türündeki doğal grafitten yapılır. Bu amaçla uygun grafitin grafitleşmiş karbon miktarı % 85’ten fazla olmalıdır. Grafit fırça yapımında, zift, katran veya reçine ile bağlanmış grafit ve metal tozları (bakır veya gümüş) kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

5. Grafitin Diğer Kullanım Alanları
Son senelerde kuru pil sanayiinde, bol miktarda grafit kullanılmaya başlanmıştır. Bunun için pul türü (levhamsı) ve grafit tozu en uygunu olup, en az % 85 grafitik karbon içermesi gereklidir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kaucukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- TCMB faizi tek haneye indirdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020'den bu yana ilk kez faizi tek haneye indirdi. Karar metninde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.