Anasayfa / Dünya / Dünyanın en büyük konteyner gemilerini ONE alacak

Dünyanın en büyük konteyner gemilerini ONE alacak

Ocean Network Express (ONE), dünyanın en büyük konteyner gemilerinin inşası ve kiralanması için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Ocean Network Express Imabari Shipbuilding iştiraki Shoei Kisen Kaisha ile altı 24.000 teu yeni inşa ultra büyük konteyner gemisinin 15 yıllığına kiralanması için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Dünyanın en büyükleri olacak konteyner gemilerinin kapasitesi 24.000 TEU’dan fazla olacak, bu da gemilerin taşıyabileceği maksimum yükün dünyada mevcut en büyük gemilerden yüzde 20 daha fazla olacağı anlamına geliyor.

Yeni inşa edilecek gemiler 2023 ve 2024’te teslim edilecek. Anlaşmada 6 adet ultra büyük konteyner gemisinin yer aldığı belirtildi. Yeni gemiler Imabari Shipbuilding konsorsiyumu ve Japan Marine United Corporation tarafından inşa edilecek.

ONE, anlaşmayı hakkında yaptığı açıklamada; “Bu yeni sınıf gemiler, filomuzun rekabet gücünü daha da artırmak için büyük, modern ve yakıt açısından verimli gemiler sunma stratejimiz doğrultusunda attığımız bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

ONE, 24.000 TEU’yu aşan kapasiteye sahip altı yeni ULCS’nin, kargo kapasitesini en üst düzeye çıkarmayı ve yakıt tüketimini en aza indirmeyi amaçlayan son teknoloji bir gövde tasarımı sayesinde daha düşük karbon emisyonu salacağını belirtti. Gemiler ayrıca IMO’nun emisyon düzenlemelerini karşılamak için egzoz gazı temizleme sistemleri ile donatılacak.

Şu anda ONE’ın sahip olduğu en büyük gemilerin Mitusi O.S.K. hattında faaliyet gösteren 2017 ve 2018 inşa Triumph sınıfı 6 gemi olduğu ve bu gemilerin  yaklaşık 20.000 TEU kapasiteli 210.000 DWT olduğu biliniyor.

ONE’ın duyurusu, Hapag-Lloyd’un altı ultra büyük konteyner gemisi sipariş ettiğini bildiren benzer bir açıklamanın ardından geldi.

Nisan 2020’de tanıtılan HMM Algeciras, şu anda yaklaşık 24.000 TEU nominal kapasiteye sahip dünyanın en büyük konteyner gemisi olarak kabul ediliyor, ancak bugüne kadarki en büyük yükü 20.000 TEU’nun biraz altındaydı.

Diğer Haber

Kazada omurgası kırılan genç kız, yaş günündeki ameliyatla yürümeye başladı

İzmir'de doğum gününden bir gün önce trafik kazasında omurgası kırılan üniversite öğrencisi Elçin Yiğiter, 19'uncu yaş gününde yapılan ameliyatla yeniden yürümeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir