Anasayfa / Ekonomi / EBRD 10 yılda 30 bin kadın liderliğindeki işletmeye destek sağladı

EBRD 10 yılda 30 bin kadın liderliğindeki işletmeye destek sağladı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de kadın liderliğindeki işletmelere verdiği desteğin 10. yılını kutladı.

Banka, desteklerin ilk 10 yılında 30 bin kadın liderliğindeki işletmeye fonlama, eğitim ve mentorluk desteği sağladı.

İki faz üzerinden ile 900 milyon euronun tahsis edildiği destekler sayesinde kadın işletmelerin finansmana erişimi artarken, doğru eğitim ve mentorluk hizmetleri ile kadınların işletmelerini büyütmelerine imkan tanındı.

Kadın liderliğindeki işletmelere odaklı ilk kredinin verilmesinin 10.yili sebebiyle bir araya gelen EBRD ve finans sektörü temsilcileri, işletmelerini büyütmeyi hedefleyen kadınların hem finansmana erişim, hem de yetenek ve uzmanlık gelişimlerine önlerine konan engellerin altını çizerken program kapsamında destek sağlanmış kadınların iş hayatındaki tecrübeleri de öne çıkarıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, programın sağladığı başarıda hem bankaların, hem işletmelerin payının önemli olduğunu belirtirken, kadın işletmelere verilen destek konusundaki kararlılıklarına devam edeceğini ifade etti.

EBRD, ilk kadın odaklı krediyi takiben kurulan Kadın İşletmelere Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı ile kadın girişimcilerin Türkiye ekonomisindeki rolünün güçlendirilmesi ve arttırılması amaçlıyor.

EBRD Kobi Finansmanı ve Kalkınma Grubu Direktörü Nadia Petkova “Kadınların işletmelerini büyütebilmeleri için finansmanın yanı sıra bilgi birikimine ve iş ağına erişimlerini de sağlamak çok önemli. Biz de Türkiye’de ekibimizle kadın girişimcilere danışmanlık, mentorluk, eğitim ve network fırsatları sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’ye yatırım yaklaşık 18 milyar euroya ulaştı.

2009 yılından bu yana Türkiye’de finansman imkanı sağlayan EBRD’nin o tarihten bu yana toplam finansmanı 18 milyar euroyu buldu.

Daha önce Bloomberg HT’ye konuşan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, “Türkiye en fazla yatırım yaptığımız ülke. Burada aktivitelerimizi 2009 yılında başlattık ve o dönemden beri 17-18 milyar euroluk bir yatırım yaptık. Bu çok büyük bir yatırım oranı. Yalnızca geçen yıl 2 milyar euroluk yatırım yaptık. Bu, bizim Türkiye’de bugüne kadar yaptığımız en yüksek yatırım seviyesi olarak gerçekleşti ve çok sayıda yeni yatırımımız var. Bu yılın başından beri 1 milyar euroluk yatırımımız oldu. Bundan sonra da farklı projelere yatırım yapma planlarımız var. Bunun içinde İstanbul’daki metro hattı da var” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer Haber

KAGİDER/Erdem: Türkiye’de kadınların yüzde 70’i işgücünün dışında

Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile hazırlanan "Türkiye’de Kadınların İşgücüne Katılımı" raporunda, kadınların istihdam edildikleri işlerin nitelik ve beceri taleplerine bakıldığında son on yılda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir