Anasayfa / Ekonomi / EJDERİN AVRUPA YEŞİL MUTABAKTI

EJDERİN AVRUPA YEŞİL MUTABAKTI


Herkes için Temiz, Uygun Fiyatlı ve Güvenli Elektrik

Güvenli  Elektik Projesi’nde ilk adım atıldı.
Elder tarafından yürütülen “Avrupa Yeşil Mutabakatı;
Herkes için temiz uygun fiyat ve güvenli elektrik tanıtıldı.
Elektrik dağıtım hizmetleri genel Sekreteri Fakir Hüseyin;
Erdoğan, “Bu projenin odağında dağıtım sistemi olmakla birlikte, sektöre değer ilham kaynağı olacağını belirtti.
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin (Elder), Avrupa Birliği finansal desteği ile yürüttüğü “Avrupa Yeşil Mutabakatı herkes için uygun fiyatlı ve güvenli elektrik enerji piyasası (EPDK) himayesinde Toplantı kurumun Ankara binasın da  “Avrupa Yeşil Mutabakat Seminerin de proje faaliyetleri ile tanıtıldı.
Açılış konuşmasını EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş yaptı.
Ölçemezseniz yönetemezsiniz. . Bunu insan eliyle yapmak zor. Algoritmaları belirleyip kontrol ediyor hale getirmemiz lazım. Projenin değer sağlayacağına inanıyoruz, çıktılarını biz de merakla bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi ve Ataşesi Christian Ballaro da hem AB hem de Türkiye’deki sera gazı emisyonlarında en büyük payın enerji üretiminde olduğuna vurgu yaparak, “Enerji ve iklim politikaları arasında bir bağlantı olduğu aşikar. AB’de enerji sektörünün dönüşümü, altyapının modernizasyonu Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında gittikçe ilerliyor. Bu mutabakatın bir parçası olarak AB son zamanlarda yenilenebilir enerji hedeflerini de artırdı. 2030 yılına kadar AB’de yenilenebilir enerjinin payı yüzde 42,5 hedefine ulaşacak. 10 yıl içinde enerji verimliliğinin de yüzde 11,7 oranında iyileştirilmesi taahhüdü de mevcut. Ayrıca AB, değişen iklim koşullarını ele almak üzere küresel girişimleri de desteklemekte.
Elder Genel Sekreteri Fakir Hüseyin Erdoğan  toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Sektörün geleceğine katkı sunacak; Ülkemizin kalkınma hedefleri, enerjideki stratejik amaçlarımız, 2053 net sıfır vizyonumuz, kapsamlı bir enerji dönüşümünü gerçekleştirmek üzere yola çıktık.
Avrupa Yeşil Mutabakatı Işığında: Herkes için Temiz, Uygun Fiyatlı ve Güvenli Elektrik Projesi”, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde IPA-III kapsamında yürütülen “Civil Society Action Towards European Green Deal” Hibe Programı altında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Hibe Programı, Türkiye’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında gerçekleştireceği dönüşüm için sivil toplum kuruluşlarının ve paydaş kurumların kapasitesinin geliştirilmesini hedeflemektedir.
Elder- Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği, ülke genelinde elektrik dağıtım faaliyeti ile iştigal eden elektrik dağıtım şirketlerinin üye olduğu çatı örgüt olarak faaliyetini sürdürmektedir. 2023 yılı Ekim ayı sonu itibariyle dağıtım sistemini kullanan 49,6 milyon aboneye hizmet sunan 21 elektrik dağıtım şirketinin tamamını temsil eden Elder, tüm paydaşları için elektrik dağıtım faaliyetlerindeki katma değeri artırmak, hizmet kalitesini yükseltmek ve ekonomik faydayı büyütmek için çalışmaktadır. Türkiye’nin enerji politikalarını ve dünyadaki yenilikçi akımları yakından izleyerek, sektörün gelişimi için birçok ulusal ve uluslararası Ar-Ge projesinin koordinatörü ve paydaşı olan Elder, kurulduğu 1999 yılından bu yana elektrik dağıtım sektöründe rekabet bazlı serbest bir piyasanın oluşumuna katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Diğer Haber

Hayat Finans’tan 5 bin liraya kadar nakit iade imkanı

İSTANBUL (AA) - Hayat Finans, ihtiyaç kredisinden (ihtiyaç finansmanı) faydalanan müşterilerine kullanılan kredide 5 bin liraya kadar nakit iade ediyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin ilk dijital bankası Hayat Finans, şubesiz olmanın get...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir