Anasayfa / Ekonomi / Ekonomik kriz DSİ’yi de vurdu: Milyonluk proje yarım kaldı

Ekonomik kriz DSİ’yi de vurdu: Milyonluk proje yarım kaldı

Elazığ’ın yağmur ve taşkın sularını Keban Baraj gölüne aktaran Şorşor deresinin ıslahı için AKP’li Elazığ Belediyesi ve DSİ tarafından yürütülen 2. Etap çalışmalarında faaliyet durdu.

Yüklenici firmanın, hak edişini 2 yıldır alamadığı gerekçesiyle sözleşmeyi fesih ettiği ve işi bıraktığı öğrenildi.

Şorşor Deresi ıslah projesinin ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulması sonrasında mahalle muhtarları AKP’li vekillere tepki gösterdi.

Muhtarlar, “Bu yeni bir seçim vaadi olmasın. 2023’te seçim var. Şorşor Deresi seçim vaadi lanse edilmesin. Seçim gelmeden halledilmesini, en azından mevcut ihalenin devam ettirilmesini istiyoruz” dedi.

Elazığ’da yağmur sonrasında yaşanan sel ve taşkınların önleyebilmek amacıyla 2016’da başlanan Şorşor deresi ıslah projesi, kollettör hattı yapım çalışmaları ile Şorşor deresinin Mollaköy, Akçakiraz beldeleri ve merkez mahalleleri kapsayan 8 bin 500 metre uzunluğundaki açık kanal çalışmalarının birinci etabı tamamlanmıştı.

AKP’li Elazığ Belediyesi ve Devlet Su İşleri tarafından hayata geçirilecek yaklaşık maliyeti 30 milyon olan Şorşor Deresi Islah Projesi 2. Etabı Açık Kanal Yapım ihalesi 20 Ocak 2021 yılında ihalesi yapılmış ve çalışmalara başlanılmıştı.

Ancak yüklenici firma 2 yıldır hak edişi olan 1 buçuk milyon alacağının verilmemesi üzerine bir hafta önce ihaleyi fesih ederek işi bıraktığı öğrenildi.

Şorşor Deresi Islah Projesinin durdurulması sonrasında muhtarlar duruma tepki göstermek için basın açıklaması yaptı.

Muhtarlar adına konuşan Elazığ Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Gümüşkavak Mahalle Muhtarı Ahmet Gül, mevcut ihalenin devam etmesini istediklerini söyledi.

“İhaleyi alan firma ihaleye feshi yönünde başvuruda bulunmuş. Dolayısıyla ihalesi büyük ihtimal iptal edilecek” diyen Gül, “2015’te Gümüşkavak etabını bitirdikleri zaman, biz Kızılay Mahalesi, Aksaray Mahallesi, Hicret Mahallerini bir bütün olarak yapacağını düşünüyorduk. Fakat o dönem Gümüşkavak Mahallesi sınırları içerisinde olan kısım yapıldı ve bitirildi” dedi.

“Aksaray, Hicret ve Kızılay Mahallesi’nde ki alanların ihalesini ikinci etapta yapılacaklarını söylediler. Bekledik ama ihale bit türlü yapılmadı” diyen Gül, “Gerek Aksaray Mahallesi muhtarı gerek bizler defalarca yetkililere üst makamlara ilettik. İhalesi yapıldı, ihaleden sonra yüklenici firma ekonomik şartlardan dolayı ihaleyi fesih kararı aldı” diye konuştu.

AKP’Lİ VEKİLLERE: YENİ BİR SEÇİM VAADİ OLMASIN

Yetkilerden sorunun giderilmesini isteyen Muhtar Gül, “Şorşor Deresi’nin sağlıksız olduğu yönünde daha önce konuşan arkadaşlar gerekeni söylediler. Yakın zamanda yaşadığımız bir sel felaketi vardı. İnsanların bahçeleri toprak kaymasından dolayı ağaçları, evleri bahçeleri Şorşor Deresi’nden dolayı zarar gördü” dedi.

“İnsanlar burada tarımsal faaliyetler görüyor. Tarımın en sıkıntılı olduğu dönemde tarıma da zarar veriyor” diyen Gül, “Bir an önce çözülmesini Aksaray, Hicret ve Kızılay mahallesi Gümüşkavak Etabına kadar yolların açılmasını, buraların yaşanılabilen bir yer haline getirilmesini yetkililerimizden istiyoruz” diye konuştu.

“Bu yeni bir seçim vaadi olmasın” diyen Gül, şöyle devam etti:

“2023’te  seçim var. Şorşor Deresi seçim vaadi lanse edilmesin. Seçim gelmeden halledilmesini, en azından mevcut ihalenin devam ettirilmesini istiyoruz. Şantiyesini bile kurmuştu, yeni bir ihale uzun süre alacak. Yeni bir ihalenin yapılmamasını, ek ödenek gerekiyorsa bakanlıktan ek ödenek çıkarılarak yüklenici firmanın devam etmesini istiyoruz.”

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Ankutsan Adana’da yeni fabrikasının üretim rekorunu kutladı

- Ankutsan Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Kesgi: - "Bu fabrika aslında her şeyin ilkinin yaşandığı, her şeyin ilkini yaptığımız, bizi de gururlandıran çok müthiş bir fabrika oldu. İnşallah hedefimiz günlük 1000 tonu yapacağız"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir