Anasayfa / Ekonomi / Endüstri 4.0’a geçmek için küçük projelerle ilerleyin.

Endüstri 4.0’a geçmek için küçük projelerle ilerleyin.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı (NRW. INVEST) ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) işbirliğiyle “15. Dünya Gazetesi Türk Dış Yatırımları Paneli” önceki gün düzenlendi.

“4. Sanayi Devriminin Almanya Pazarında Başarılı Olmak İsteyen Türk Tekstil İhracatçılarına Etkileri” konusuyla gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yapan DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Türkiye’den yurtdışına yapılan yatırımların her zaman bir tartışma konusu olduğunu ifade etti. Olaylarla kavga etmenin bir anlamı olmadığını belirten Güldağ, “Bizim işimiz olanları aktarmak. Türkiye dünya tedarik zincirinde önemli halkalara sahip. Bu durumun devam etmesi ve gelişmesi için yurtdışında yatırımların devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Esas meselenin dünya değer zincirinde güçlü halkalara sahip olabilmek olduğunu aktaran Güldağ, bunun için de dışarıya yapılan yatırımlarla Türk iş dünyasının kolunun her yere uzanabilmesi gerektiğine dikkat çekti. 2012’den bu yana Türk özel sektörünün yurtdışına yaptığı yatırımın, Türkiye’ye yapılan yatırıma oranının yüzde 25’in altına düşmediğini, zaman zaman daha da üstüne çıktığını belirten Güldağ, “Bu yılki gelişme ise çok çarpıcı. Merkez Bankası verilerine göre; 2018’in ilk 6 ayında Türkiye’den yurtdışına 2 milyar 348 milyon dolar yatırım yapıldı. Gelen yatırım miktarı ise 2 milyar 812 milyon dolar. Yurtdışına giden ve yurtdışından gelen yani ODI/FDI oranı yüzde 83’ü buldu. Bu basit bir sinyal olmayabilir. Bu duruma Türkiye’nin yatırım ortamı da dahil bir çok farklı cepheden bakmak lazım. Biz her durumda bu gelişmeleri aktarmaya, uzman görüşleriyle değerlendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Talip Aktaş üstlendi.

Etkinlikte konuşan NRW.INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Almanya’nın Kuzey- Ren Vestfalya Eyaleti ile ilgili bilgi verdi. Eyaletin Ekonomik Kalnkınma Ajansı olduklarını belirten Akkaya, burada yerleşik 400 Türk firmasının yer aldığını anlattı. Her yıl 40 yeni Türk firmasının bu bölgeye geldiğini açıklayan Akkaya, bölgede Endüstri 4.0’a yön veren sektörlerden öncü şirketlerin yer aldığını belirtti. Eskiden Türklerin bölgeye ‘Ne iş yapabilirim’ sorusuyla geldiğini aktaran Akkaya, “Şimdi ise gelen bir stratejiyle geliyor. Türk firmaları burayı Avrupa’nın kapısı olarak görüyor. Biz NRW. INVEST oralarak gelen firmalara rehberlik yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Endüstri 4.0 konusunda insansız fabrikaların konuşulduğunu anımsatan Akkaya, 4 bin kişinin çalıştığı bir fabrikadan bütün insanlar işten çıkarılsa da üretim devam edeceği için Gayri Safi Milli Hasıla’da azalma olmayacağını söyledi. Bu durumda insanların hayatlarını sürdürebilmesi için her doğan kişinin devletten alacağı olacağını savunan Akkaya, gelecekte belki de makinelerin vergi ödeyebileceğini vurguladı. Akkaya, gelecekte bütün rutin işlerin makineler tarafından yapılacağını belirtti.

Dünyanın şu anda Sanayi 3.7’de olduğunu anlatan Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Başkanı Dr. Ercan Halıcı, buradan Sanayi 4.0’a geçileceğini aktardı. 2008 yılına kadar Çin’in elinde tuttuğu ucuz işçiliğin gelişmiş ülkeleri zora soktuğunu vurgulayan Halıcı, Endüstri 4.0’ı bunun tetiklediğini ifade etti. Herkesin Endüstri 4.0’ı kendi bakış açısıyla tanımladığını söyleyen Halıcı, şöyle devam etti: “Bilişimci bir arkadaşa sorsanız big data, sanal zeka diye tanımlar Endüstri 4.0’ı. Mekanikçi bir arkadaş robot diye tanımlar. Aslında Endüstri 4.0 herkesin tanımladığının ortak paydada bulaşmasıdır. Bize göre Endüstri 4.0’ın mekanik ve robot, elektrik ve otomasyon ile bilişim ve iletişim olmak üzere 3 temel bileşeni var. Bu süreç sadece sanayiyi değil tüm insanlığı değiştirecek. Eskisi gibi 3 vardiya değil 6 vardiya işler olacak. İnsanların daha fazla düşünme zamanı olacak.”

RWTH Aachen Üniversitesi İTA-Teknik Tekstil Enstitüsü Müdürü Prof. Thomas Gries, “Endüstri 4.0 – daha verimli üretmek mi yada yeni pazarlar kazanmak mı?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sanayi 4.0’ın inovasyon ile el ele yürüyeceğini dile getiren Gries, Türkiye’deki firmaların bu süreçte mutlaka inovasyona odaklanması gerektiğini vurguladı.

Hugo Boss Bilgi Teknolojileri Başkanı Erkut Ekinci ise panelde yaptığı konuşmasında geleceğin belirsiz olduğunu vurgulayarak, Endüstri 4.0 ile belirsizliğin yönetildiğini kaydetti. Endüstri 4.0 için ortada bir çok demo olduğunu ifade eden Ekinci, şunları söyledi: “Bir demoya tam bana göre deyip alıyorsunuz. Sonra uygulamaya aldığınızda bir bakıyorsunuz ki olmuyor. Endüstri 4.0’a geçmek için küçük projelerle ilerleyin. Endüsrti 4.0’a geçmek için geçilmez, bir amaç olmalı. Biz fabrikamızda 4 ana nokta olan insan, makine, ürün ve üretim sürecinin yanına bir de yapay zekayı ekledik. Gelecek hafta yapılacak üretimde oluşabilecek hataları hesaplayabilir miyiz diyerek bir proje yaptık. Teoride sistemin bize olabileceğini söylediği hataların yüzde 88’i gerçekleşti. Bunu test olarak yapmıştık. Yüzde 70 başarı oranı bile bizim için çok iyi olur. Hatayı önceden fark edip bunun yüzde 20’sini engelleyebilirsek iyi bir tasarruf elde ederiz.”

Endüstri 4.0 için gerçekten ihtiyaç olunan verinin toplanması gerektiğini anlatan Aunde&Isringhausen Türkiye Genel Müdürü Ertuğrul Düzce, sağlıklı veri olmadan sağlıklı sonucun alınamayacağını vurguladı. Amacın insan eli değmemiş ürünler üretmek yerine insan ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler üretmek olduğunu vurgulayan Düzce, “Müşterinin ne isteyeceğini anlamak için veriyi toplayıp, sonuç verecek algoritmalara ihtiyaç var. Bu sürecin her aşamasında insan olacak. İnsanı sosyal hayatında mutlu etmeyecek ürünün tutması mümkün değil” dedi.

İstanbul Altınbaş Üniversitesi Rektör YardımcısıProf. Dr. Emre Alkin de insanların kafasından 20’nci yüzyılın paradigmalarını atmaması halinde Endüstri 4.0’a geçildiğinde de bugün olduğu gibi kalacaklarına dikkat çekti. Türk özel sektörünün ürün değil çözüm üretmesi gerektiğini anlatan Alkin, “Üründe rekabet çok ama çözümde rekabet yok. Bir malın değerini belirleyen üretimden önce ve sonra yapılanlar. Malı herkes üretiyor” diye konuştu. İnsan emeğinin fabrikaya girmeyeceği için iktisat teorilerinin çöktüğünü dile getiren Alkin, Endüstri 4.0’dan kaçmanın mümkün olmadığını ifade etti. Bunun için de Türkiye’nin 11 milyon kilometrelik fiber ağ ya da mikro dalgaya ihtiyaç olduğunu belirten Alkin, maliyetinin ise yapılan üstyapı yatırımlarından daha cüzi olacağını anlattı.

Kaucukdergisi.com

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Spot piyasada elektrik fiyatları (28.01.2023)

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı yarın için en yüksek 4 bin 200 lira, en düşük 2 bin 900 lira olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.