Anasayfa / enerji / Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘2021’de gaza basacaklar’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘2021’de gaza basacaklar’

Salgın döneminde ülkelerin, yaşadıkları ekonomik kayıpların telafisi için 2021’de daha fazla gaza basacağını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu enerji sektörüne de yansıyacak ama dünya artık yeni yola eski yöntemlerle devam edemez. Daha sürdürülebilir ve teknolojik gelişmelere odaklanmak zorundayız. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin merkezde olduğu bir gelecek bizi bekliyor” dedi.

Salgın döneminde başta enerji piyasaları olmak üzere tüm ekonomik aktivitelerin büyük bir durgunluk yaşadığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “2021 itibarıyla küresel ekonomiler yavaş yavaş canlanmaya başlayacak. Ülkeler yaşadıkları ekonomik kayıpların telafisi için daha fazla gaza basacak. Bu enerji sektörüne de yansıyacak ama dünya artık yeni yola eski yöntemlerle devam edemez. Daha sürdürülebilir ve teknolojik gelişmelere odaklanmak zorundayız” uyarısında bulundu.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından gerçekleştirilen Türkiye Enerji Görünümü: Türkiye Enerji Zirvesi Özel Lansmanı’nda konuşan Bakan Dönmez, “Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin merkezde olduğu bir gelecek bizi bekliyor. Bu anlamda Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan çalışma gelecek için önemli analizler içeriyor” diye konuştu. Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin ciddi bir ivme yakaladığını söyleyen Dönmez, “Yenilenebilir enerjide kurulu güç kapasitemiz yüzde 60’lara, elektrik üretimimiz ise yüzde 45-50 seviyelerine ulaştı. 2020’de bazı günler üretim rekorları kırdık” şeklinde konuştu.

En temiz ve yerli enerji kaynağının enerji verimliliği olduğunun altını çizen Bakan Dönmez, “Salgından sonra toparlanma döneminde enerji talebinde hızlı bir artış olacak. Bu artış sadece yeni tesis yatırımları ile karşılanamaz. Burada atılacak en güzel adım mevcut tesislerin daha sürdürülebilir ve verimli kullanılmasını sağlamaktır” dedi. Enerji sektöründe aynı zamanda büyük teknolojik değişimler yaşandığına da değinen Dönmez, “Enerji bir emtiadan çok teknoloji oyununa dönüyor. Kaynağın yerli teknolojinin ithal olduğu yerde enerji bağımsızlığından söz edilemez. Yenilenebilir enerji ve diğer teknolojilere daha fazla odaklanmalıyız. Bu kapsamda TOGG banttan inmeden şarj altyapısına dair çalışmalarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız” diye konuştu.

Diğer Haber

Alüminyum Tozu Başlıca Kullanım Alanları

Metalik Pigment olarak;kaplama, boya, mürekkep ve tekstil sektöründe dekoratif amaçlı parlak gümüş rengi için kullanılır …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir