Anasayfa / Ekonomi / Enflasyonda rekor beklentisi: Asıl tehlike Eylül’de

Enflasyonda rekor beklentisi: Asıl tehlike Eylül’de

TÜİK’in bugün açıklayacağı enflasyon oranlarında yeni rekor beklentisi hâkim. Eylül ayına kadar enflasyonun 3 hanelere çıkacağı tahmin ediliyor. Ekonomist Atabay, enflasyonun iktidar değişimi olmadan düzelmeyeceğini söyledi.

Yüksek enflasyon koşullarının olduğu 2002 yılında iktidara gelen AKP bugün ülkeyi aldığı noktadan daha derin bir krize soktu. Ekonomistlerin, iktisatçıların uyarılarına rağmen tartışmalı ekonomi politikaları yürüten AKP enflasyonu düşük gösterme çabasından vazgeçmedi. TÜİK’e yapılan liyakatsiz atamalar ve baskılarla resmi enflasyon bağımsız kuruluşların açıkladığının yarısı kadar açıklandı. AKP iktidarında TÜİK enflasyonu ve gerçek enflasyon gibi kavramlar oluştu. Saray müdahalesiyle enflasyona düşük göstermeye yönelik çabalar şu şekilde:

TÜİK ‘GİZLİ’ MARKETLERDEN FİYAT ALDI

Enflasyon için TÜİK’in oluşturduğu sepette fiyat aldığı marketler gizli tutuldu. Bu enflasyon oyunuyla, sepetteki ürünlerin fiyatı “kimsenin bulamadığı ucuzlukta” market fiyatlarından oluştu. TÜİK fiyat aldığı marketleri açıklamazken muhalefet ve yurttaşlar ise tepki gösterdi.

Ayrıca marketlere de Saray yönetimi tarafından baskılar yapıldı. CHP’li Faik Öztrak’ın açıklamalarına göre marketler, TÜİK yetkilileri fiyat almaya gelmeden önce doğrudan Saray baskısıyla fiyatları düşürmeye zorlandı.

‘FAİZ SEBEP ENFLASYON SONUÇ’ FİYASKOSU

AKP, ‘enflasyonu düşürme’ iddiasıyla faiz oranlarına da müdahale etti. Erdoğan’ın ‘Faiz sebeptir, enflasyon neticedir’ sözleri ile duyurulan bu politika, enflasyonun rekor tazelemesine neden oldu. Erdoğan, rekor oranların hemen öncesinde, ‘Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz’ ifadelerini kullanmıştı.

ATAMA SONRASI SEPET DEĞİŞİMİ

Ocak ayında kur dalgalanmaları nedeniyle enflasyon rekor düzeyde açıklandı. Açıklanan enflasyon rakamları nedeniyle Saray’ın hedefinde olduğu yönünde tartışmalar olan Sait Erdal Dinçer TÜİK Başkanlığı görevindeki 1 yılını dolduramadan görevden alındı. Dinçer’in yerine BDDK Başkan Yardımcısı Erhan Çetinkaya atandı.

Çetinkaya’nın atanmasından 1 ay sonra TÜİK, tüketici enflasyonu belirlenirken sepette yer alan ürünleri güncelledi. Son zamlarla birlikte fiyatları uçuşa geçen enerji, gıda ve alkollü içeceklerin sepetteki ağırlığı düşürüldü.

Enflasyonun ve diğer ekonomik göstergelerin Erdoğan’ın kontrolünden çıktığını ifade eden ekonomist Mustafa Sönmez, BirGün’e yaptığı açıklamada, eylül ayında üç haneli enflasyon oranlarının görülebileceğini söyledi. AKP’nin manipülatif aksiyonlar dışında enflasyonu düşürmeye dönük herhangi bir politikasının bulunmadığını söyleyen ekonomist Sönmez, “Enflasyonun düşürülmesi için temel politika, TL’yi cazip hale getirmektir. Tasarrufu artırmak, harcamayı kısmak gerekir. Bunun yolu da politika faizlerini artırmaktır” dedi.

FAİZ ORANLARI DÜŞÜKTÜ DAHA DA DÜŞTÜ

Faiz oranlarının yetersiz olmasına rağmen AKP’nin yapması gerekenin tersini yaptığını anlatan Sönmez, “Eylül’de yüzde 19 olan ve yetersiz bulunması gereken oran, dört ayda beş puan daha indi. Bu da TL’nin birden bire cazibesinin düşmesine neden oldu. Hem dolara kayma hem de mal alma, enflasyona karşı vatandaşların attığı adımlar oldu. Tüm bunlar, talep yığılması ve fiyatların yükselmesine neden oldu” diye konuştu.

Ekonomist Sönmez, enflasyonun düşmesi için sandığı işaret ederek şunları söyledi: “AKP’nin akıl almaz politikaları nedeniyle enflasyon altı ayda yüzde 20’den yüzde 60’a yükseldi. Enflasyonu önlemek, ekonomiyi soğutmayı gerektirir. Ama ekonomiyi soğutmak, Erdoğan’ın seçim stratejisine uymuyor. Enflasyonda ve piyasada canlılıkla sandığa gitmek istiyor. Seçimlere kadar her şeyi yolunda götüremezler. Türkiye üç haneli enflasyona doğru gidiyor. Eylül ayına kadar bunu yaşayacağız. Erdoğan’ın kontrolünden çıkan bir ekonomik tabloyla karşı karşıyayız. İktidar değişmeden enflasyon düşmez.”

BEDELİNİ HERKES ÖDEYECEK

Ekonomist Güldem Atabay da iktidar değişimi olmadan enflasyon oranlarının düşüş eğilimine girmeyeceğini söyledi. İktidarın kötü ekonomi politikasının bedelini herkesin ödeyeceğini söyleyen Atabay, şu ifadeleri kullandı: “Para politikasını önemsizleştirildiği bir yerde enflasyonun bu şekilde yükselmesi çok normal. Para politikasını, olması gerekenin tam ters yönünde uyguladılar. Cumhurbaşkanı faiz indirimi kararı aldı. Ardından kur atağı yaşadık. Kur korumalı mevduat sistemi geliştirildi. Tüm bunlar işlerin daha da kötüye gitmesine neden oldu. Enflasyon bu şartlar altında yukarı yönde gitmeye devam edecek. İktidar, güven sorununu aşamıyor. Bu ayki yükseliş, son yükseliş olmayacak. Bunu tekrar dizginlemek ve kontrol altına almak da çok zor. Ancak bunu yeni bir iktidar değiştirebilir. Onların bile yıllarını alacaktır.”

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Brezilya’daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 169’a yükseldi

Brezilya'da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde yaşamını yitirenlerin sayısının 169'a çıktığı, kaybolanların sayısının ise 56 olduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir