Anasayfa / Ekonomi / Erdoğan: Putin’in tahıl anlaşmasının devamını istediğine inanıyorum

Erdoğan: Putin’in tahıl anlaşmasının devamını istediğine inanıyorum

Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan 3 günlük Körfez turuna öncesi İstanbul’da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret öncesi açıklamalarda bulundu.

Bugün sona eren tahıl koridoru konusunda “Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putinin bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum” diyen Erdoğan gerekirse Ağustos’tan önce de telefonla Putin ile bu konuyu konuşabileceğini dile getirdi.

Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacminin, son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Erdoğan, tahıl anlaşması ile dünya piyasalarına 33 milyon tondan fazla tahıl ürünü sevk edildiğini hatırlattı. İlgili tüm taraflara teşekkür eden Erdoğan, “Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum. Ben de ziyaretimin dönüşünde Sayın Putin ile görüşeceğim.

Biliyorsunuz, İstanbul’da tahıl koridoru ile ilgili çalışmaları yürüten bir heyet var. Fakat biz bugün gerek dışişleri bakanım muhatabıyla bir görüşme yapacak ve bu görüşme ile birlikte temenni ediyorum ki bir sürat alırız ve aralık vermeden yolumuza devam ederiz. Belki de Ağustos’u beklemeden Sayın Putin ile telefon görüşmesi yaparak adımlarımızı atarız” ifadelerini kullandı.

“Ziyaretin iki nedeni var”

Suudi Arabistan’ın müteahhitlik alanında özel bir konuma sahip olduğunu aktaran Erdoğan, “Orada 25 milyar dolarlık iş yapılıyor. Türk firmalarının daha fazla rol oynamasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Körfez ülkelerinin Türkiye’de bazı varlıkları satın alabileceklerini söyleyen Erdoğan, “Bu ziyaretin iki ana başlığı var, bir yatırımlar boyutu var, bir diğeri de finans boyutu var ve her ikisinden de çok çok umudumuz var” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Ama bazı cambazların söylediği gibi BOTAŞ’ın satılması yok. Biz neyin alınacağını satılacağını çok iyi biliriz” diye ekledi.

Diğer Haber

Otomotiv satışları yaklaşık 106 bin adetle tüm zamanların şubat ayı rekorunu kırdı

Türkiye genelinde otomotiv satışları geçen ay 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 30,6 artarak 105 bin 990 adet oldu ve tüm zamanların şubat ayı rekorunu kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir