Anasayfa / Ekonomi / Et sorunu için köye dönüş projesi

Et sorunu için köye dönüş projesi

Kırklareli Demirköy’de 3 Milyon TL yatırımla belediyenin mezbahasını et üretim merkezi ve entegre tesis haline getiren West Grup firma sorumlusu Ekrem Ulunç Türkiye’de et sorununu çözecek projenin ilk adımını attıklarını, bundan sonrası için bakanlığın devreye girmesi gerektiğini belirtti.

Et fiyatlarının önlenemeyen yükselişi cep yakıyor. Sorunu çözmek için piyasada et tekellerine karşı ayakta durmakta zorlanan çiftçinin korunması ve teşvik edilmesi uzmanların uyarıları arasında yer alıyor.

Sistemin çalışması

  Kırklareli Demirköy’de yap işlet devret modeliyle 20 yıllığına belediyenin mezbahasını kiralayan West Grup firma sorumlusu Ekrem Ulunç Türkiye’de et fiyatlarını düşürecek bir model geliştirdiklerini belirterek projesinin detaylarını Toplumsal’la paylaştı. Ulunç ithal ete karşı “savaş” açtıklarını belirterek Türkiye’nin yurttaşına ucuz et yedirecek kapasitesinin fazlasıyla olduğunu söyledi.

Yaklaşık 3800 nüfuslu Demirköy’de 50 bin büyükbaş hayvanı köylüyle birlikte yetiştirecek ve köylüye de para kazandıracak projesini anlatan Ulunç, “Çiftçi köyünü terk ediyor. Hayvan yetiştirecek insan yok. Bizim projemizle köylü de hayatını kazanacak. Boşalan köyler dolacak” diyor.

Ulunç’un ilk hedefi ortağı Ahmet Meydancı’nın Kanada’daki çiftliğinde bulunan 50 bin büyükbaş hayvanı Türkiye’ye getirmek. Projeye göre ilk etapta beş bin hayvan gelecek. Beş bin hayvan köylüye ücretsiz dağıtılacak. West Grup besicinin eğitim giderlerini ve dağıtılan hayvanlar için veteriner hizmetini üstlenecek. Hayvanların kesim zamanı geldiğinde besicilerin gözetiminde West Grup mezbahalarında işlem gerçekleştirilecek.

[Haber görseli]

 Kârın yüzde otuzu besiciye

 Kesim işleminin ardından son aşamada hayvanın bedeli, yemi, veteriner hizmeti v.s. çıktıktan sonra kalan karın net yüzde 30’unun West Grup tarafından fatura karşılığı bakan ve barındıran çiftçiye ödeneceğini belirten Ekrem Ulunç, “Projemizin hayata geçirilebilmesini teminen, halen West Grup bünyesinde yer alan 10 yıllığına kiralanmış 35 dönüm çiftlik ruhsatlı yerimiz de bulunmaktadır

 “Bu çiftliğin özellikle bakıcı köylülerin eğitimlerinde de devreye sokulmak üzere örnek oluşturabileceği değerlendirilmiştir. Önümüzdeki 10 yılda hayvancılığın ve biyoyakıt üretiminin mahsul üretiminden daha yüksek bir oranda büyümesi öngörülüyor. Bizim amacımız hem bu öngörüye uygun bir yatırımın yıldızını parlatmak, hem de kesimlik canlı hayvan ithalatı üretim modeline katkı sağlamaktır” diyor.

 Ulunç, kesilen hayvanların satışından elde edilen karın yüzde 30’unun köylüye verileceğini belirttiği projesi için “Devletin sıcak elini sırtımızda hissetmek istiyoruz. Türkiye’nin et sorununu çözmek istiyoruz bunun için gerekli izin ve teşviklerin çıkarılması gerek” diyerek bakanlığa adım atmasını öneriyor.

Hasatdergisi.com

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Çinko Tozu Ne İşe Yarar?

Çinko Tozu, Aşınma Direnci, Korozyon Direnci, dökülebilirliği ve oda sıcaklığındaki mekanik özellikleri ile birçok diğer metalle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.