Anasayfa / Ekonomi / FBI, New Mexico’daki orman yangınının sorumluluları hakkında bilgi verene para ödülü vadetti

FBI, New Mexico’daki orman yangınının sorumluluları hakkında bilgi verene para ödülü vadetti

RUIDOSO (AA) – FBI’dan yapılan açıklamada, 17 Haziran’da New Mexico’da başlayan orman yangınlarının nedeninin aydınlatılması için kamuoyundan yardım istendiği belirtildi.

Açıklamada, “yangınları başlatmaktan sorumlu kişi ya da kişilerin” tutuklanmasını ve mahkum edilmesini sağlayacak bilgiler için 10 bin dolara kadar para ödülü verileceği bildirildi.

Eyalet yetkililerine göre, New Mexico’nun Ruidoso köyü ve civarında devam eden ve binlerce kişinin tahliyesine yol açan orman yangınlarında şu ana kadar 2 kişi hayatını kaybetti.

Yangınlarda tahmini 1400’den fazla yapı da tahrip oldu.

Şu ana kadar yaklaşık 8 bin kişi tahliye edildi.

Bölgede başlayan yağmur ve serin hava, 1000’den fazla itfaiyeciye yardımcı olsa da Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezine (NIFC) göre, yangınların 15 Temmuz’a kadar tamamen kontrol altına alınması beklenmiyor.

New Mexico eyaletinin Ruidoso köyü çevresinde 17 Haziran’da başlayan orman yangınları hızla yayılmaya başlamıştı.

Yangınlar nedeniyle 19 Haziran’da bölgede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Bölgeye 121 kilometre uzaklıktaki Roswell şehri başta olmak üzere çevre bölgelerde çok sayıda tahliye merkezi kurulmuştu.

Muhabir: Salih Okuroğlu

Diğer Haber

Eski ABD Başkanı Obama da Biden’ın adaylığından endişeli

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın mevcut Başkan Joe Biden'ın 5 Kasım başkanlık seçimlerindeki zafere giden yolunun azaldığı ve adaylığının sürdürülebilirliğini gözden geçirmesi gerektiği yönünde yorumda bulunduğu öne sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir