Anasayfa / Ekonomi / Geçen yılın yarısı kadar şirket kuruldu

Geçen yılın yarısı kadar şirket kuruldu

Yukarı Çık

Mayısta kurulan şirketlerin sayısı geçen yılın yarısı kadar olabildi. Iğdır’da hiç şirket kurulmazken, Çankırı, Bayburt ve Sinop’ta sadece birer şirket kuruldu. Megakent ise kaynakları emmeye devam ediyor. Her 3 şirketten biri İstanbul’da kuruluyor. 2020’de İstanbul’da Ardahan’ın 1148 katı şirket kuruldu

Geçen yılın yarısı kadar şirket kuruldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) mayıs ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. Buna göre mayıs ayında kurulan anonim şirket sayısı geçen yıla göre yüzde 48’lik azaldı. Geçen yıl mayıs ayında 934 anonim şirket kurulurken, bu yılın aynı ayında bu sayı 487’ye düştü. 2018’in mayıs ayında ise kurulan anonim şirket sayısı 1092’ydi.

Limited şirketlerde de benzer oranda azalma kaydedildi. 2019 Mayıs ayında 5 bin 733 limited şirket kurulurken, bu yıl mayıs ayında kurulan limited şirket sayısı 2 bin 951’e geriledi. 2018 mayıs ayında kurulan limited şirket sayısı ise 7 bin 96’ydı. Böylece 2 yıl öncesine göre kurulan limited şirket sayısı yüzde 58,4 oranında azaldı.

Buna karşılık kapanan şirket sayılarında buna benzer oranda bir azalma görüldü. 2019 mayısta 211 anonim şirket kapanırken bu sene bu sayı 74’e geriledi. Ayrıca geçen yıl 660 olan kapanan limited şirketi sayısı bu yıl 474’e geriledi.

KURULAN HER 3 ŞİRKETTEN 1’İ İSTANBUL’DA

Ülke nüfusunun 5’te 1’inin yaşadığı İstanbul ekonominin açık ara farkla merkezi olmaya devam ediyor. Mayıs ayında toplam 3 bin 438 şirketin 1145’i İstanbul’da kuruldu. Buna göre mayısta kurulan her 3 şirketten 1’inin merkezi İstanbul oldu.

Buna karşılık geçen ay Iğdır’da hiç şirket kurulmazken, Çankırı, Bayburt ve Sinop’ta 1 adet şirket kuruldu.

2020’nin ilk 5 ayı düşünüldüğünde ise en az şirket kurulan il Ardahan oldu. Bu ilde 5 ay boyunca kurulan şirket sayısı toplamı 12 ile sınırlı kalırken, en çok şirketin kurulduğu İstanbul’da bu sayı 13 bin 776 oldu. Megakent ekonominin tüm kaynaklarını çekmeye devam ediyor. İstanbul’da 2020’de kurulan şirket sayısı Ardahan’ın 1148 katı.

gecen-yilin-yarisi-kadar-sirket-kuruldu-746477-1.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

BIST 100’de açığa satışa yukarı adım kararı

BIST 100’ün yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacağı duyuruldu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.