Anasayfa / Dünya / Gökdelen, otoyol, binalar, plastik… Dünya’daki canlı ağırlığını geçti

Gökdelen, otoyol, binalar, plastik… Dünya’daki canlı ağırlığını geçti

İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı, insanın Dünya üzerindeki etkisini göstermek amacıyla yaptığı hesaplamada, gezegenimiz için yine iyi bir sonuç çıktadı. Hesaplamalara göre, insan yapımı nesnelerin ağırlığının 2020 yılı sonu itibarıyla Dünya’daki tüm canlıların toplam ağırlığını aşmış olabileceği tespit edildi. Başka bir ifadeyle yeryüzündeki tüm plastik, tuğla, beton ve diğer insan yapımı nesneler, ilk kez gezegendeki bitki ve hayvanların ağırlığını aşmış olacak. İnsan yapımı nesnelerin tahmini ağırlığının, bir teratona (1 trilyon ton) ulaştığı belirtiliyor. Yeryüzündeki her insan başına, her hafta kendi vücut ağırlığı kadar nesne üretiliyor.

Araştırma ekibinden sorumlu Dr. Ron Milo BBC’ye yaptığı açıklamada, “Tahminler, her birimizin rolü, ne kadar tüketim yaptığımız ve canlı dünya ile insanlık arasında daha iyi bir dengeyi nasıl kuracağımız konusunda kafa yormak için bir neden teşkil ediyor” dedi. Bilim insanları, 1900’den bu yana üretilmiş insan yapımı nesnelerin ağırlığını, Dünya’daki tüm canlıların ağırlığı (biyokütle) ile kıyasladı. İnsan yapımı ürünlerin ağırlığının her 20 yılda bir 2’ye katlandığı tespit edildi. Yeryüzündeki canlıların ağırlığı ise ormanların ve doğal ortamların kaybı nedeniyle giderek azalıyor. Bir aşamada bu ikisinin eşitleneceğini öngören araştırmacılar, bunun bu yıl gerçekleştiğini tahmin ediyor. Gidişat böyle sürerse 2040’da insan yapımı nesnelerin ağırlığı 1.1 teratondan 3 teratona yükselmiş olacak. Bu ise insanların yılda 30 gigaton (30 milyar ton) madde ürettiği anlamına geliyor.
Nature dergisinde yayımlanan araştırma, yeni bir jeolojik döneme girdiğimizin, insanlığın dünyaya olan etkisinin en üst düzeylere çıkmasını ifade eden Antroposen Çağı’na (İnsan Çağı) girdiğimizin yeni bir kanıtı olarak görülüyor.

Diğer Haber

Yellen: Hükümetin kapanması ‘tehlikeli’ olur

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, federal hükümetin "tehlikeli ve gereksiz kapanması" önlenmezse, Amerikalı ailelerin zarar göreceğini ve ekonomik dalgalanmaların yaşanabileceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir