Anasayfa / Dünya / Goodyear’dan sıradışı akıllı lastik konseptleri ,Cenevre’de.

Goodyear’dan sıradışı akıllı lastik konseptleri ,Cenevre’de.

Goodyear, yapay zeka ile güçlendirilmiş yeni konsept lastiği Eagle 360 Urban’ı ve gelecek nesil, otonom elektrikli araçlar için kentsel filo çözümleri sunan IntelliGrip Urban konsept lastiğini ilk kez 2017 Cenevre Uluslararası Motor Show’da sergiliyor

Havalanabilen küresel bir lastikten daha iyi olan tek şey, bu havalanan tekerleklerin şekil değiştirebilmeleri olabilir. Goodyear’ın geçtiğimiz yıl Cenevre otomobil fuarında tanıttığı Eagle 360 konsepti, bu yıl Eagle 360 Urban ile bir adım daha ileri taşındı.

Konsept, çok esnek bir polimerden 3-D yazıcı ile üretilmiş bir ürün. Ayrıca bu lastik, üzerinde seyahat ettiği yol hakkında veri toplamasını sağlayan algılayıcılara sahip. Eğer ıslak bir zemin fark ederse, yüzeyindeki çıkıntı miktarını arttırarak karşılık veriyor. Ayrıca lastik, arabanın fren ve direksiyon sistemleri için de bu bilgileri iletiyor. Daha sonra da bütün bu bilgiler diğer bağlantılı arabalara bildirilerek değişmekte olan yol şartları hakkında uyarıda bulunuyor.

Eagle 360 Urban geçtiğimiz yılın lastik konsepti ile aynı özelliklerin pek çoğunu da bünyesinde barındırıyor. Bakım gerektiği zaman bildirimde bulunuyor ve dairesel şekli de tasarımı oldukça rahat manevra yapabilir kılıyor.

Tabii ki bu tür lastiklerin kullanımı tamamen alıştığımızdan farklı bir araba türü gerektirmekte. Çünkü bu lastikler, araba ile herhangi bir mekanik bağlantı gerektirmiyor. Bunun yerine sistem manyetik yükselmeyi kullanarak çalışıyor.

Bu yüzden de Eagle 360 Urban gibi bir konseptin üretime geçmesini görmek oldukça zor olabilir. Bunun yerine bu teknolojinin, en azından bağlantılı kısmının standart lastiklere uygulanması daha mümkün.

Fuarda ayrıca, Goodyear’ın Toyota i-TRIL otomobili için tasarlanan konsept lastiği CityCube da yer alıyor.

Diğer Haber

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türk toplulukları dünya barışının teminatıdır

TBMM Başkanı Kurtulmuş, "Bulundukları her bir bölgede farklı etnik ve milli kimliklerle yıllardır, asırlardır bir arada bulunan Türk toplulukları dünya barışının teminatıdır." dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir