Anasayfa / Ekonomi / İKMİB’e üye 6 bin firmadan 8 milyar dolarlık ihracat!

İKMİB’e üye 6 bin firmadan 8 milyar dolarlık ihracat!

Plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya yaşamın her alanına yönelik ürünler sunan kimya sektörü, son yıllardaki ihracat hamlesi ile Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor.

Avrupa başta olmak üzere Afrika’dan Güney Amerika ve Uzakdoğu’ya kadar geniş bir dağılımda ihracat yapan kimya sektörü, küresel ekonomideki durgunluk ve en önemli pazarları arasında yer alan Ortadoğu’daki istikrarsızlığa rağmen 2015 yılında 15,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi başardı.  Türkiye genelinde yapılan 15,5 milyar dolar seviyesindeki kimya ihracatının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan 8 milyar dolarlık aslan payı ise İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) üyesi 6 bin firmaya ait. İKMİB, bu yıl ilk kez düzenlediği “2015 Kimyanın Yıldızları” töreninde başarılarından dolayı 18 farklı kategoride en çok ihracat yapan 113 üyesini ödüllendirdi.

Otomotiv, Hazır Giyim ve Konfeksiyonun ardından Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren üçüncü sektörü konumunda bulunan kimya, neredeyse tüm sektörlere girdi sağlayan yönüyle Türkiye sanayinin nabzını tutuyor. Plastikten ilaca, medikalden kauçuk ürünlere, boyadan kozmetiğe kadar sanayinin hemen hemen her kolunda kimyayı görmek mümkün. Direkt ihracatının yanı sıra farklı sektörler aracılığıyla yapılan önemli oranda dolaylı ihracata da sahip. 2015 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yapan 1000 firmasının 105’ini de kimya firmaları oluşturuyor. Bu firmaların yaklaşık 14 milyar civarındaki toplam ihracatları Türkiye ihracatının yüzde 12’sini kapsıyor.

Diğer Haber

Hayat Finans’tan 5 bin liraya kadar nakit iade imkanı

İSTANBUL (AA) - Hayat Finans, ihtiyaç kredisinden (ihtiyaç finansmanı) faydalanan müşterilerine kullanılan kredide 5 bin liraya kadar nakit iade ediyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin ilk dijital bankası Hayat Finans, şubesiz olmanın get...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir