Anasayfa / Sektör Firmaları / “İnşaat sektöründe firmalar finansmana ulaşamıyor”

“İnşaat sektöründe firmalar finansmana ulaşamıyor”

Bloomberg HT’ye konuk olan Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Aşçıoğlu, inşaat sektöründe finansmana erişim ve inşaat maliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Aşçıoğlu, politika faizinin daha önce yüzde 14 seviyesindeyken bankaların yüzde 40-45 faizle kredi verdiğini belirttiği konuşmasında, “Politika faizi 13’e düştü., şu an bankalar hiçbir şey vermiyor. Bankaların iştahı yok. İhtiyacı olan firmalar kesinlikle finansmana ulaşamıyor.” dedi.

İnşaat maliyelerinin artması hakkında öngörülerini paylaşan Asçıoğlu, inşaat maliyetlerinin önümüzdeki dönemlerde düşme ihtimalinin olmadığını söyledi. Pandeminin devam etmesi ve Ukrayna savaşı sebebiyle bu süreçte maliyetlerde bir gerileme olmayacağını belirten Asçıoğlu, döviz kurundaki artışı da satış fiyatlarına yansıtmaları gerektiğini vurguladı.

İnşaat maliyetleri Temmuz’da endeks artışını sürdürdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, inşaat maliyet endeksi Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 6,46, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 114,74 arttı.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 1,29, işçilik endeksi yüzde 27,57 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 126,46, işçilik endeksi yüzde 83,89 arttı.

Diğer Haber

OYDER’den elektrikli araç düzenlemesine tepki

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğ (OYDER) Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım'da çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile otomotive yatırım yapan yetkili satıcıların cezalandırıldığını ve iflasların kaçınılmaz olduğunu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir