Anasayfa / Ekonomi / Ipsos: Fatura arttıkça, ütü ve ocak daha az kullanılır oldu

Ipsos: Fatura arttıkça, ütü ve ocak daha az kullanılır oldu

Elektrik ve ısınma giderlerinin arttığını belirten halk çözümü daha az elektrikli araç kullanmakta, ısınmak için doğalgazdan sobaya geçmekte arıyor.

Ipsos tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bireylerin yüzde 80’inden daha fazlası hem elektrik hem de doğalgaz fiyatlarının çok arttığını düşünüyor. Artan doğal gaz ve elektrik fiyatları karşısında enerji ihtiyacını karşılamak için ortaya çıkan bir seçenek olan Odun/ Kömür fiyatları konusunda da görüşleri benzer.

Araştırmaya göre, hanelerin yüzde 23’ünün elektrik giderleri geçen senenin aynı ayına göre yüzde 100 artmış durumda. Bu sene kış aylarında doğalgaz giderleri konusunda hanelerin yüzde 43’ü giderlerin yüzde 75’in üzerinde artacağı görüşünde.

Doğalgaz yerine soba

Ankete katılanların yüzde 76’sı elektrik giderlerini kıstıklarını ve bunun için ütü, çamaşır makinesi vb. aletleri daha az kullandıklarını, ailecek bir odada oturup diğer odalarda elektrik yakmamak gibi önlemler aldıklarını belirtirken hanelerin yüzde 67’si de bu kış doğalgaz giderlerini kısacağını aktardı.

Katılanların yüzde 41’i evde yokken doğalgazı açmamaya ya da minimumda yakmaya çalıştıklarını, yüzde 14’lük bir kesim de doğalgaz yerine kömür veya oduna geçmek, kaloriferi kapatıp soba kurmayı düşündüklerini ifade etti.

“Elektrikten tasarruf eğilimi daha güçlü”

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili, “Bu koşullar altında büyük bir çoğunluk her iki kalemde de tasarruf etmeye çalışacak. Elektrik harcamasında tasarruf eğilimi ısınmaya kıyasla biraz daha güçlü. Vazgeçilebilecek veya azaltılabilecek uygulamalar olduğu düşünülüyor. Ancak tabi ısınma tarafında da tasarruf önemleri alınacak, ısıtılacak oda sayısını azaltmak, kalorifer yerine soba kullanmak gibi önlemler gündemde” değerlendirmesini yaptı.

Diğer Haber

Hayat Finans’tan 5 bin liraya kadar nakit iade imkanı

İSTANBUL (AA) - Hayat Finans, ihtiyaç kredisinden (ihtiyaç finansmanı) faydalanan müşterilerine kullanılan kredide 5 bin liraya kadar nakit iade ediyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin ilk dijital bankası Hayat Finans, şubesiz olmanın get...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir