Anasayfa / Ayın Konusu / İşsizlik rakamlarını 145 Bin ev kadını düşürdü

İşsizlik rakamlarını 145 Bin ev kadını düşürdü

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, iş arayan 632 bin kadın son bir yıl içinde iş aramaktan vazgeçerek ev hanımı olmayı tercih etti.

una göre Ekim 2018’de ‘ev işleriyle meşgul’ olduğundan dolayı iş gücüne dahil olmayanların sayısı 10 milyon 917 bin idi. Bu sayı Ekim 2019’da ise 11 milyon 549 bine yükseldi. Bu da son bir senede 632 bin kişinin iş aramaktan vazgeçip ev işleriyle meşgul olmaya başladığı anlamına geliyor. İş bulma ümidi olmayanların sayısı da aynı dönemde 485 binden 668 bine yükseldi. Gerek ‘ev işleriyle meşgul’ olanlar gerekse ‘iş bulma ümidi olmayanlar’ TÜİK’e göre işsiz olarak sayılmıyor. Bu da işsizlik oranının düşmesine neden oluyor.

RAKAMLAR MANTIKLI DEĞİL

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, rakamların mantıklı olmadığını her defasında dile getiriyor. Öztrak “Bu rakamları ne matematikle izah edebilirsiniz ne de akılla açıklayabiliriz. Tekrar soruyorum, çalışma çağına gelen bu insanlar neden iş aramıyor? Acaba iktidarı mahcup etmemek için mi? TÜİK artık kantarın topuzunu iyice kaçırmaya başlamıştır” dedi. Öztrak, iş arayanların sayısının düşürülerek işsizlik oranının gerçekten daha düşük gösterildiğini savunarak “Bakınız, Ekim ayında çalışma yaşına gelen her 100 kişiden sadece 9’u iş aramış. Böyle bir oran bundan önce hiçbir ayda, hiçbir veride, bugüne kadar bu verinin yayınlandığı hiçbir dönemde yok” ifadelerini kullandı.

Diğer Haber

DOSYA HABER/EL NİNO BİLANÇOSU – Yağış düzensizliğine neden olan El Nino sel ve kuraklığı tetikliyor

- Konya, Afyonkarahisar, Denizli, Burdur, Aydın çevreleri ile Çorum'un kuzey kesimlerinde 2024 yılı kış mevsimi yağışları yüzde 40'ın üzerinde azalırken Elazığ, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Van ve Hakkari çevreleri ise yağışların yüzde 40'tan fazla artış gösterdiği iller oldu - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir: - "El Nino, Türkiye'nin birçok noktasına kar yağışının düşmemesine veya yetersiz düşmesine neden oldu. Son aylarda El Nino etkisinin azalmasıyla yağış rejimi tekrar değişmeye başladı ve özellikle yaz aylarının sonunda, sonbahar başlangıcında düşmesi beklenen yağışlar üzerinde bu sürecin önemli etkisi olacaktır"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir