Anasayfa / Genel / Kauçuk ile evlerinize ses yalıtımı yapabilirsiniz

Kauçuk ile evlerinize ses yalıtımı yapabilirsiniz

Günümüzde pek çok kişi evlerine gürültü yalıtımı uygulamaları gerçekleştirerek çevreye karşı verdiği rahatsızlığı önlediği gibi çevre gürültülerine karşı evini izole ederek yaşam konforunu üst düzeye taşıyor.

Yaşam alanlarınızda konforunuzu artırmak için uygulanan ev ses yalıtımı işlemleri, son zamanlarda kullanılan inşaat malzemelerinin ses geçirgenlik konusunda yaşadığı problemlerden kaynaklı olarak bir ihtiyaç halini almıştır.Ses yalıtımı, mahalde bulunan seslerin başka bir mahalde bulunan kişileri rahatsız etmemesi amacıyla aktarılmasını önleyen bu uygulama evlerde uygulandığında komşulara gürültü geçişini önlüyor.Peki evde ses yalıtımı nasıl yapılır? Haberimizde…

 • Ortak Duvar Ses Yalıtımı: Bir kat içerisinde çift yada daha fazla meskenin bulunması halinde komşular ile ortak olarak kullanılan yaklaşık 10 cm kalınlığındaki bölme duvarlar, ses emme ve yalıtım konusunda yetersiz kalmaktadır. Tuğla, bims, alçıpan veya gazbeton gibi yapı elemanları kullanılarak oluşturulan ortak duvar ses yalıtımı uygulaması yapılarak yapı malzemelerinin ses iletkenlik problemi çözüme kavuşabilir. Bu uygulama inşa aşamasında gerçekleştirilebileceği gibi sonradan duyduğunuz ihtiyaçlar nedeniyle de gerçekleştirilebilmektedir. Uygulanan yalıtım malzemeleri alçıpan gibi uygulamalarla gizlenebilmektedir.

 • Taban Ses Yalıtımı: Ara kat olarak tanımlanan konumlarda bulunan meskenlerin alt katlarında yaşayan aileler bulunmaktadır. Bu ailelerin gürültüsüne maruz kalmamak için taban ses yalıtımı yapılarak evinizde yürüme kaynaklı titreşimleri önlemek ve evlerinizdeki gürültüden alt komşularınızın rahatsız olmasını engellemek amacına da karşılık bulunabilmektedir. Evlerde kullanılan parke zeminlerin altına uygulanan bu uygulama şeklinde zemin şapı ile parke arasında kullanılan malzemeler çarpmayı engellediği gibi titreşimi de sönümlemektedir. Alt katlara iletilen titreşimi önlemesinin yanı sıra evlerinizde meydana gelen gürültülerinizin şiddetini alt katta oturan komşularınızı rahatsız etmeyecek düzeylere indirilmesini sağlar.

 • Tavan Ses Yalıtımı: Üst kattan gelecek sesleri engellemekte kullanılan tavan ses yalıtımı tek başına sizin gürültünüzü üst kata iletmezken üst kattan gelen titreşim harici sesleri engellemede başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Üst katta yürüme kaynaklı olarak gelecek titreşimlerin engellenmesi için üst katın zeminine titreşim sönümleyici ses yalıtım malzemeleri kullanmak kesin çözümler sunmak adına yapılacak çalışmalardan bir tanesidir. Tavana uygulanan yalıtım malzemeleri daha sonra asma tavan ile kapatılarak gizlenebilmektedir.

 • Çatı Ses Yalıtımı: Ses yalıtım özelliği ile birlikte ısı yalıtım özelliğine de sahip olan izolasyon malzemeleri çatı ses yalıtımı işlerinde sıklıkla kullanılabilmektedir. Yağmur, dolu, vb. seslerin bir alt kata iletilmesini önlemesinin yanı sıra çatıdan gelen sıcağı ve soğuğu engelleyen bu malzemeler rulo halinde satılmakta olup çatı kaplamasının altına olacak şekilde uygulanabilir.

Ses yalıtım malzemeleri nelerdir?

 • Ses Yalıtım Süngeri: Evlerin duvarlarında ve tavanlarında rahatlıkla kullanabileceğiniz ses yalıtım süngeri yaygın olarak kullanılan izolasyon malzemeleri arasındadır. Duvar uygulamalarında özel yapıştırıcısı bir rulo yardımı ile duvara sürülerek süngerler üzerine yapıştırılmak suretiyle monte edilirken tavan uygulamalarında asma tavan ile birlikte uygulanmaktadır. Kendinden yapışkanlı olan çeşitlerine Aksa Akustik farkı ile ulaşabileceğiniz bu malzeme türü talep etmeniz halinde yangın dayanıma sahip olarak üretilebilmektedir. Renk alternatifleri ile üretilen bu malzemeler için firmamızı arayarak evlerinizde kullanmak için dilediğiniz miktarlarda sipariş verebilirsiniz.

 • Ses Bariyer Bandı: Farklı yoğunluklarda üretilebilen ses bariyer bandı tek başına gerçekleştirilen uygulamalarda tavan, duvar ve tabanda başarılı sonuçlar çıkarmasının yanı sıra ses yalıtım süngeri ile birlikte uygulandığında ses kesme konusunda başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Rulo şeklinde üretilen siyah malzeme sonrası uygulama yüzeyleri alçıpan ile kapatılabilmektedir.

 • Bariyerli Yalıtım Süngeri: Yalıtım süngerlerinin tek başına eksik kaldığı durumlarda yüksek performanslı ses kesici olacak duvar ve tavanlarda kullanılabilen bariyerli yalıtım süngeri, mahallinizde olan hiçbir gürültüyü komşularınıza iletmeyecek kalitede ses yalıtımı sağlayacaktır.

 • Ses Yalıtım Bandı: Alçıpan ile oluşturulan bölme duvarlarda galvaniz profile üzerine uygulanan ses yalıtım bandı ile bölme duvarların ses geçirgenliği azaltılmaktadır. Malzeme kendinden yapışkanlı olup uygulaması oldukça kolaydır.

 • Parke Altı Kauçuk Şilte: Zemin parkeleri ile sap arasına uygulanan parke altı kauçuk şilteiyi bir titreşim önleyici malzeme olarak evlerde yaygın olarak kullanılabilmektedir. Titreşimi engellemesinin yanında ses geçirgenliğini de azaltan bu malzeme ses yalıtımı konusunda istenen performansı göstermektedir.

 • Kauçuk Mantar Şilte: Parke altlarında uygulanabilen bir diğer zemin yalıtım malzemesi olan kauçuk mantar şilte ile zeminlerde oluşan titreşim ve gürültü önlenebilmektedir. Rulo şeklinde üretilen malzeme ölçülere göre kesilerek yapıştırıcı yardımı ile şap üstüne uygulanabilmektedir. 

 • Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir